PlodnaPolka.pl » Sylwetka » Skuteczne tabletki na odchudzanie – co wybrać?
Skuteczne tabletki na odchudzanie

Skuteczne tabletki na odchudzanie – co wybrać?

Według danych przedstawionych przez NIK, zdecydowana większość suplementów diety to… placebo. Statystykom wtórują specjaliści, którzy jednoznacznie podkreślają, że tak zwane tabletki odchudzające, to po prostu zwykły marketing. Oczywiście na tym ponurym tle można znaleźć pewne wyjątki. Niektóre suplementy faktycznie wspierają odchudzanie i – co równie ważne – robią to w sposób bezpieczny.

W poniższym artykule przyjrzymy się typowym suplementom na odchudzanie. Sprawdzimy, czy rzeczywiście są tak skuteczne, przeanalizujemy ich skład a także przekonamy się, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta przy suplementacji. Zapraszamy do lektury!

Prawda czy nie?

Czy istnieją skuteczne tabletki na odchudzanie? I tak, i nie. Tak, bo można w nich znaleźć substancje, które rzeczywiście wspierają proces odchudzania. Nie, bo żaden suplement nie zredukuje tkanki tłuszczowej bez odpowiedniej dawki wysiłku.

Preparaty na odchudzanie są zwykle reklamowane jako cudowne tabletki, które mają pomóc. W rzeczywistości ich skuteczne działanie jest uzależnione od:

  • odpowiedniej diety,
  • dużej ilości ruchu (zwłaszcza na świeżym powietrzu),
  • zmiany trybu życia z pasywnego na aktywny,
  • wewnętrznej woli i pragnieniu zmian.

Niestety, mało który opis suplementu diety zawiera tą informację. Suplement jest dodatkiem do diety a nie jej zamiennikiem. Jego zadaniem jest „doposażenie” organizmu określonymi witaminami i substancjami odżywczymi. Poniżej kilka przykładów składników, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Suplement diety na odchudzanie – co powinien zawierać?

Dobre, ukierunkowane na odchudzanie suplementy diety niewątpliwie istnieją. Niestety stanowią one mniejszość wśród produktów dostępnych na rynku. Po czym można je poznać? Przede wszystkim po odpowiednio dobranych składnikach, takich jak:

  • kofeina – to dobrze wszystkim znana substancja pobudzająca, która faktycznie przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej; problem w tym, że jej działanie jest powolne i nie powinny jej stosować osoby, które cierpią na schorzenia serca i krążenia,
  • fasolamina – to rzadko spotykany składnik suplementu diety; jego rolą jest zmniejszenie przyswajania skrobi i tym samym przyspieszenie procesu przemiany materii,
  • błonnik pokarmowy – to składnik, który szybko pęcznieje w żołądku, wywołując uczucie sytości i zmniejszenie łaknienia,
  • chrom – to pierwiastek, którego zadaniem jest zmniejszenie poziomu cukru i ochoty na coś słodkiego,
  • kwasy omega-3 – to bardzo popularny składnik suplementów diety, ich rolą jest obniżenie cholesterolu i zapobieganie miażdżycy; niestety ich nadmiar może doprowadzić do otyłości (zwłaszcza wśród mężczyzn),
  • witamina D – pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi, dzięki czemu częściowo wspiera procesy związane z metabolizmem,
  • wapń – to kolejny ważny składnik diety, który wspiera procesy związane z metabolizmem; wśród naukowców panuje przekonanie, że dieta zawierająca duże ilości tego składnika, może wpłynąć na redukcję otyłości brzusznej.

Suplement diety na odchudzanie – czego nie powinien zawierać?

Niestety liczba składników niedozwolonych (a pojawiających się) w suplementach diety na odchudzanie jest znacznie szersza. Nie sposób wymienić wszystkich. Niektóre z nich mają neutralny wpływ na nasz organizm, ale inne mogą doprowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych.

  • Jaja pasożytów – tak, to nie żart! Niektóre „suplementy” zawierają jaja tasiemca, bądź innych, niebezpiecznych pasożytów. Działanie suplementu polega więc na połknięciu zakażonych kapsułek, co ma doprowadzić do wzrostu pasożyta i redukcji masy ciała.
  • Substancje termogeniczne – to niebezpieczne składniki tak zwanych „spalaczy tłuszczu” (ang. fat burner). Substancje te w sposób sztuczny spalają tłuszcz, produkując przy tym mnóstwo energii w postaci ciepła. Ich stosowanie może doprowadzić do nadmiernej temperatury a w konsekwencji – do śmierci. Substancją uważaną za termogenik jest np. DNP – dinitrofenol.
  • Magnez – to co prawda ważny składnik codziennej diety, ale jego wpływ na odchudzanie jest co najwyżej znikomy. Oczywiście nie oznacza to, że nie wspiera on procesów trawiennych i metabolicznych (a nawet je przyspiesza). Problem w tym, że codziennie spożywamy około 50 procent normy tego pierwiastka. Resztę możemy pobrać z… wody mineralnej, gdyż w jednym litrze znajduje się około 50 mg magnezu, czyli notabene szósta część dziennego zapotrzebowania. Reszta zostanie wydalona w naturalny sposób…
  • L-karnityna – to kolejny składnik wielu suplementów diety, który zwyczajnie nie działa. Owszem, pełni on określoną rolę w organizmie, ale nie jest to substancja, która znacznie przyspieszy spalanie tłuszczu. Co ciekawe, L-karnityna to jeden z wielu składników diety, których mamy w naszym organizmie zbyt dużo. Można go znaleźć w mięsie i produktach mlecznych. Co ważne – ludzki organizm ma możliwość syntezy L-karnityny z lizyny.
  • Pieprz cayenne – jest to oczywiście bardzo smaczny dodatek do posiłku, ale… oprócz wyrazistego smaku, nie może nam nic zaoferować w kontekście redukcji masy ciała. Specjaliści wielokrotnie podkreślają, że w zasadzie nie ma on wpływu na efektowne przyspieszenie spalania tłuszczu. Ot, kolejne placebo.

Niebezpieczne tabletki odchudzające – na co warto zwrócić uwagę?

Według aktualnych statystycznych, Polacy wydają na suplementy diety około 11 miliardów złotych rocznie. Lwią część tej kwoty stanowią koszty zakupu suplementów odchudzających. Niestety wiele z nich jest dostępna tylko i wyłącznie w Internecie, co oczywiście utrudnia proces ich weryfikacji i kontroli. Co ciekawe – większość suplementów na odchudzanie jest sprzedawana za pośrednictwem dość szemranych stron. Na co zwrócić uwagę w przypadku wyświetlenia się takiej oferty?

Skład – nie należy kupować suplementów, których producenci nie podają ich dokładnego składu. Nie należy wierzyć osobom, które przedstawiają swój suplement jako najlepszy, nie podając jednocześnie jego składu, bądź zasłaniając się „tajemnicą producenta”.

Specjaliści – większość ofert suplementów na odchudzanie zawiera rzekome opinie ekspertów, dotyczących wybranych produktów. Każdą taką informację należy dokładnie zweryfikować, np. poprzez próbę wyszukania w Internecie danych wybranego specjalisty.

Sposób przedstawienia produktu – każda oferta sprzedaży suplementu diety, powinna zawierać informację o ewentualnych skutkach ubocznych jego stosowania. Dobrą praktyką jest też informowanie Klienta, że nadal mamy do czynienia wyłącznie z suplementem, a nie z substytutem diety.

Sposób działania produktu – szczególną uwagę należy poświęcić na sposób działania danego suplementu. Z dobrym suplementem mamy do czynienia wtedy, gdy jego producent podkreśla, iż jest on jedynie wsparciem dla naszego organizmu (wraz z opisem działania poszczególnych składników). Należy unikać produktów, które samoistnie spalają tłuszcz, bez udziału z naszej strony.

Ziołowe tabletki na odchudzanie – kilka ważnych aspektów

Skuteczne tabletki na odchudzanie nie muszą mieć wyłącznie postaci klasycznych, często sztucznych suplementów diety. Niektóre z nich to preparaty ziołowe, wykazujące znacznie większą skuteczność, niż produkty niewiadomego pochodzenia.

Cele terapii ziołowej

Ziołowe preparaty na odchudzanie mogą działać w podwójny sposób. Pierwszym z nich jest wsparcie w procesie metabolizmu i spalania tłuszczu. Drugim jest skuteczne oczyszczenia organizmu z toksyn. Swoistym „skutkiem ubocznym” stosowania ziół jest wzmocnienie układu odpornościowego i spowolnienie procesu starzenia się tkanek (antyoksydacja), dzięki zawartym w nich witaminom i flawonoidom.

Suplementacja ziołowa – stosowanie

Suplementacja ziołowa może występować w dwóch postaciach – kapsułek, oraz naparu. Jeśli chcemy skutecznie schudnąć, warto postawić przede wszystkim na regularność i – rzecz jasna – większą aktywność fizyczną. Dietetycy zalecają, by zioła stosować co najmniej 2 – 3 razy dziennie. Istnieją bardziej radykalne metody, polegające na skupieniu się wyłącznie na ziołach i owocach (co najmniej przez 3 dni) i mniej radykalne, polegające na stosowaniu ziół przez około 28 dni (rano i wieczorem).

Ziołowe tabletki odchudzające, które zdecydowanie warto polecić, to popularna Yerba Mate. Owszem – wyciąg z ostrokrzewu paragwajskiego jest najlepszy w formie naparu, ale w postaci kapsułek również jest skuteczny. Zwłaszcza, jeśli nie mamy możliwości przygotowania sobie herbaty lub zwyczajnie jej nie lubimy. Yerba Mate działa pobudzająco, przyspieszając jednocześnie pracę i funkcjonowanie układu pokarmowego. Ponadto Yerba zawiera duże ilości kofeiny, występującej jednak w dużo „bezpieczniejszym” wariancie, niż np. w kawie, czy – co gorsza – w popularnym napoju gazowanym…

Oczywiście nawet Yerba Mate może zaszkodzić, jeśli będzie się ją stosować w nadmiarze. Nie powinny z niej korzystać osoby chore na nadciśnienie. Nie zaleca się jest też u osób, które mają problemy z sercem lub bezsennością. Nadużywanie teiny, kofeiny i guarany jest jedną z przyczyn niepokoju, bezsenności i nieprawidłowej pracy serca (np. arytmia).

Wśród ziół wspomagających odchudzanie, aczkolwiek zorientowanych przede wszystkim na oczyszczenie organizmu, warto wymienić kolendrę, pokrzyw i jastrzębiec kosmaczek. Wykazują one bardzo silne działanie moczopędne, które prowadzi do przyspieszonego wydalenia toksyn i innych szkodliwych substancji.

Suplementacja a aktywność fizyczna – prosta i nieoczywista zależność

W broszurkach reklamujących niektóre odchudzające suplementy diety, pojawia się – skądinąd bardzo ważna – informacja, że działanie specyfiku należy pogłębiać poprzez zwiększoną aktywność fizyczną. W gruncie rzeczy jest to truizm, aczkolwiek dla wielu osób jest on po prostu nieoczywisty. I nie chodzi wcale o fakt, że ruch przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Chodzi przede wszystkim o to, że wzmożona aktywność fizyczna również powinna być w pewnym stopniu wsparta suplementami. Oczywiście takimi, które nie zaszkodzą, lecz pomogą…

Skuteczne tabletki na odchudzanie powinny zatem zawierać określone substancje pomocnicze, wśród których najważniejszą rolę odgrywają:

  • Witaminy z grupy B – to składniki niezwykle ważne dla kondycji naszego organizmu. Po pierwsze – skutecznie wspierają one procesy metaboliczne białek i węglowodanów. Po drugie – wzmożona aktywność fizyczna wymusza zwiększone spożywanie tych witamin. Dzięki temu efekt odchudzania będzie o wiele większy.
  • Witamina E – to substancja, która skutecznie regeneruje organizm. Co więcej – działa ona dwufazowo, zmniejszając stopień utleniania tkanek (działanie antyoksydacyjne) i jednocześnie redukując odczucie zmęczenia. Jej przyjmowanie jest istotne zwłaszcza podczas intensywniejszych treningów, będących efektem stosowania suplementów na odchudzanie.
  • Sód i potas – to bardzo ważne składniki diety, które – niestety – są wydalane wraz z potem. Jeśli wysiłek fizyczny ma zostać połączony z mądrą suplementacją, to nie może w niej zabraknąć właśnie tych obydwu makroelementów.
  • Kolagen – to substancja wspierająca funkcjonowanie kości i stawów. Oczywiście nie wpływa ona bezpośrednio na proces odchudzania, ale ułatwia regenerację kostnych połączeń ruchomych, zapobiegając ich przedwczesnemu uszkodzeniu.

Powyższe składniki to tylko niektóre z całej gamy substancji, o których należałoby pamiętać podczas stosowania suplementów odchudzających i – w konsekwencji – zwiększonej aktywności ruchowej. Wiele z nich jest dostępnych w klasycznych suplementach odchudzających, aczkolwiek ich skład zawsze warto skonsultować z dietetykiem.

Suplementacja a dieta – na co zwrócić uwagę?

Wiele osób zastanawia się, jak powinna wyglądać ich dieta w trakcie odchudzającej suplementacji. Tymczasem to nie dietę należy dostosowywać do suplementów, lecz suplementy do diety. Innymi słowy – to odpowiednia dieta jest jedynym i najskuteczniejszym gwarantem zrzucenia wagi. Resztę powinniśmy skonsultować z dietetykiem, który uwzględni nasze zapotrzebowanie na odpowiednią suplementację.

  1. Dieta nie powinna polegać na zmniejszeniu dawek dotychczasowego jedzenia! Za tycie odpowiada nie tylko ilość, ale przede wszystkim jakość. Jedzenie tych samych posiłków nie pomoże nam w osiągnięciu upragnionej wagi. Jedynym rozwiązaniem jest spożywanie mądrze dobranych dań.
  2. Lepiej jeść małe porcje 5 razy dziennie, niż duże 2 – 3 razy. Nadmierne obciążenie żołądka i jelit nie tylko wywoła wzrost masy ciała, ale przede wszystkim zwiększy ryzyko wystąpienia poważnych zachorowań!
  3. Rezygnacja ze śniadania jest bardzo złym pomysłem. Owszem – wiele osób nie czuje głodu o poranku (zwłaszcza przed pójściem do pracy), ale mimo to zawsze warto coś zjeść. W przeciwnym razie zwiększymy tendencje do tycia.

Co jeść i czego nie jeść by schudnąć?

Teoretycznie zredukowanie masy ciała jest bardzo proste. Wystarczy, że w naszej diecie przestaną się pojawiać:

  • słodzone napoje, w tym soki i oranżady,
  • fast foody, które często spożywane są szybko i w stresie,
  • słodycze a przynajmniej lwia ich część (gorzka czekolada w pewnych ilościach również jest zdrowa),
  • mięso smażone, w tym przede wszystkim potrawy z grilla i boczek,
  • białe pieczywo,
  • smalec i ziemniaki (często w połączeniu ze sobą),
  • intensywnie rozgotowane makarony,
  • alkohol a zwłaszcza piwo.

Są i jednak takie produkty, które koniecznie należy dodać do diety. Mowa tu zwłaszcza o:

  • świeżych sokach owocowych, zapewniających maksymalną ilość witamin i składników odżywczych,
  • otrębach pszennych, kiełkach zbożowych,
  • wędlinach bez nadmiernej ilości tłuszczu, w tym klasycznej szynce,
  • ryżu brązowym, jako zamienniku tuczących ziemniaków,
  • owocach morza,
  • oliwie z oliwek i margaryna, która jednak nie powinna występować w zbyt dużych ilościach.

Pewną alternatywą jest tak zwana dieta pudełkowa. Nie jest ona skierowana wyłącznie do osób z nadwagą, aczkolwiek to one najczęściej z niej korzystają. Zasada tej diety polega na jedzeniu tylko i wyłącznie tych pokarmów, które dostarczane są w specjalnym pudełku, z podziałem na śniadanie, obiad i kolację. Wadą tego typu diety jest stosunkowo wysoka cena. Można ją przyrządzić znacznie mniejszym kosztem, najlepiej w konsultacji z dietetykiem.

Tabletki odchudzające – czy warto?

Po lekturze niniejszego tekstu można odnieść wrażenie, że preparaty na odchudzanie są po prostu zbędnym elementem diety. Nic bardziej mylnego – suplementacja w odchudzaniu również jest ważna, ale powinna mieć granice. Najlepiej, jeśli zostaną one wytyczone przez profesjonalnego dietetyka. Jego rolą nie będzie wycofanie suplementów z diety Pacjenta, ale przypisanie im w niej odpowiedniego miejsca.

Czasami można odnieść wrażenie, że tabletki odchudzające traktuje się jako meritum na wszystko. Tymczasem nic nie zastąpi ruchu i zmian przyzwyczajeń dietetycznych. O tym powinien informować każdy producent suplementów.

Podsumowanie

Preparaty na odchudzanie zalewają rodzimy rynek suplementów, ale to od nas zależy, czy faktycznie warto je brać. Suplementacja powinna być poprzedzona odpowiednimi badaniami i konsultacją z lekarzem (dietetykiem). Możliwe, że po pewnym czasie pojawi się konieczność zmiany suplementu, bądź też całkowitej rezygnacji z niego.

Podobne artykuły ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.