PlodnaPolka.pl » Sylwetka » Skuteczne zabiegi na zaawansowany cellulit –
Zabiegi na cellulit

Skuteczne zabiegi na zaawansowany cellulit –

Zdecydowana większość osób walczy z cellulitem stosując wyłącznie domowe metody. Takie podejście jest jak najbardziej uzasadnione, gdyż zwykle są one skuteczne, choć efekty widać dopiero po kilku tygodniach stosowania. Zaletą domowych metod jest też niewielki koszt, wynikający najczęściej z konieczności zakupu dodatkowych składników diety lub suplementów.

Czasami jednak rezygnujemy z domowych metod walki z cellulitem i to na rzecz bardziej profesjonalnych środków. Takie podejście nie do końca jest słuszne, ponieważ nawet specjalistyczne zabiegi wymagają utrzymania – w okresie późniejszym – optymalnej diety lub zwiększonej dawki ruchu. W niniejszym artykule skupimy się tylko i wyłącznie na profesjonalnych zabiegach na cellulit, które najczęściej wykonuje się w gabinetach medycyny estetycznej.

Szybka nawigacja

Zabiegi na cellulit: czy to jest bezpieczne?

Profesjonalne zabiegi na cellulit są zawsze poprzedzone badaniami, których celem jest przeanalizowanie stanu zdrowia Pacjenta i – ewentualne – zakwalifikowanie go do przeprowadzenia zabiegu.

Z zabiegów nie mogą zwykle korzystać osoby cierpiące na stany zapalne żył, epilepsję i cukrzycę. W niektórych przypadkach przeciwwskazaniem mogą być też choroby nowotworowe. Warto podkreślić, że profesjonalnie wykonane zabiegi na cellulit, powinny być poprzedzone stosownymi badaniami. Część z nich może być zlecona i zrealizowana jeszcze przed pierwszą wizytą w gabinecie medycyny estetycznej. Niemniej warto pamiętać, że profesjonalnie wykonane zabiegi nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Zabiegi antycellulitowe – co może zrobić profesjonalista?

Lista zabiegów na cellulit, które można zrealizować w profesjonalnym gabinecie, jest naprawdę imponująca. W poniższym zestawieniu umieściliśmy ich istotną część. Co ciekawe – niektóre z nich można wykonać również w domu!

Zabiegi wykonywane w gabinecie medyny estetycznej

Metoda endermologiczna – prosty sposób na usunięcie tłuszczu

Endermologia to jedna z najprostszych metod walki z cellulitem. Proces ten polega na wykorzystaniu specjalnej głowicy z przymocowanymi wałeczkami. Skóra jest wtedy poddawana stosunkowo silnym przeciążeniom, wynikającym z oddziałującego na nią ciśnienia (cykliczne nadciśnienie i podciśnienie).

Tak skonstruowane urządzenie zasysa skórę, oddziałując na nią bezpośrednio w sposób mechaniczny. Prowadzi to do rozbicia grudek tłuszczu, co w dalszej perspektywie eliminuje cellulit. Korzyści wynikające z zastosowania endermologii nie ograniczają się wyłącznie do usunięcia wspomnianych grudek, lecz przede wszystkim do znacznego usprawnienia przepływu krwi i limfy. Co więcej – profesjonalnie wykonany zabieg wpłynie również na istotne wzmocnienie struktury skóry, chociażby poprzez rozbudowę włókien kolagenu i tak zwanej elastyny (hydrofobowe białko strukturalne). W celu optymalnego wykorzystania potencjału endermologii zaleca się, by zabieg ten był przeprowadzony mniej więcej 12 razy. Najlepiej, jeśli w początkowym okresie wykona się go 3 razy w tygodniu a w późniejszym raz tygodniowo.

Metoda ultradźwiękowa – bezoperacyjna walka z cellulitem

Z grudkami tłuszczu można również walczyć z wykorzystaniem ultradźwięków. Jest to metoda równie skuteczna co endermologia, aczkolwiek nie generuje ona tak dużego dyskomfortu, który wynikałby z „mechanicznej” pracy skóry.

Ogólnie przebieg takiego zabiegu jest dosyć prosty. W trakcie jego trwania specjalista przesuwa po skórze charakterystyczną sondę, która emituje ultradźwięki o określonym natężeniu i odpowiednio dostosowanej częstotliwości. Metoda ultradźwiękowa może być wykonywana zarówno z wykorzystaniem samej głowicy, jak również – z „dodatkiem” kosmetyków antycellulitowych. W tym drugim wariancie docierają one znacznie głębiej, co ma istotne znaczenie w usuwaniu grudek tłuszczowych. Co ciekawe – ultradźwięki działają nie tylko poprzez zwalczanie cellulitu. Wielu specjalistów zaleca je również w kontekście pozbywania się nadmiaru tkanki tłuszczowej z określonych punktów ciała.

Zabiegi na cellulit o charakterze medycznym

W przypadku wystąpienia bardziej zaawansowanych odmian cellulitu, jego usunięcie może być uzależnione od zastosowania specjalistycznych metod leczniczych i medycznych. Rozpoczyna się je od badania USG, które pozwoli określić strukturę i stopień zaawansowania pojawiających się zmian.

Karboksyterapia – leczenie cellulitu za pomocą dwutlenku węgla

Francuscy i niemieccy lekarze już w latach 30 ubiegłego wieku doceniali znaczenie i wkład dwutlenku węgla dla kondycji ludzkiej skóry. Karboksyterapia polega na wstrzyknięciu (podskórnym lub śródskórnym) dawki tego gazu, co doprowadza do miejscowego niedotlenienia tkanek.

Proces ten oznacza zwiększoną podaż na tlen, co przedkłada się na wzmożone działanie lipolityczne. Co więcej – karboksyterapia prowadzi również do wzmocnienia struktur naczyń krwionośnych a nawet do powstawania nowych naczynek. U niektórych osób widoczną poprawę przynoszą już dwa zabiegi. Zdarza się jednak, że pojawia się konieczność wykonania nawet 10 takich wstrzyknięć, co jest najczęściej spowodowane intensywnością pojawiających się zmian skórnych. Zabieg ten jest w pewnym stopniu bolesny, aczkolwiek dyskomfort ten można zmniejszyć poprzez podawanie podgrzanego dwutlenku węgla.

Elektrolipoliza – leczenie prądem

Kolejną medyczną formą walki z cellulitem jest elektrolipoliza. Jak sama nazwa wskazuje, polega ona na usunięciu cellulitu za pomocą prądu elektrycznego. Choć działa ona wyłącznie miejscowo (w punkcie przyłożenia elektrod), to jest ona niezwykle skuteczna. Wynika to z faktu, że prąd oddziałuje bezpośrednio na membranę komórek tłuszczowych, osłabiając tym samym ich strukturę. Dzięki temu ich usunięcie z organizmu jest o wiele łatwiejsze i szybsze.

Lekarze decydują się na zastosowanie elektrolipolizy tylko w tych przypadkach, gdy zmiany wywołane cellulitem są wyjątkowo intensywne. Metodę tą wykonuje się przede wszystkim na udach i biodrach, które są najbardziej narażone na w/w zmiany.

Zabiegi na cellulit o charakterze chirurgicznym

U niektórych osób konieczne staje się zastosowanie metod chirurgicznych. Oczywiście to one charakteryzują się najwyższą skutecznością, aczkolwiek wiążą się też z koniecznością wydłużenia okresu regeneracji organizmu i związanymi z tym powikłaniami. Metody chirurgiczne wykonuje się najczęściej w specjalistycznych klinikach. Oto przykłady niektórych z nich:

Liposukcja laserowa – bezpieczna alternatywa dla metod inwazyjnych

Liposukcja laserowa jest metodą dość kosztowną, ale też bardzo skuteczną. Wykonuje się ją u tych osób, u których niemożliwe jest usunięcie cellulitu za pomocą tradycyjnych metod (najczęściej diety lub intensywniejszego ruchu).

Liposukcja laserem polega przede wszystkim na wykonaniu drobnego nacięcia, poprzez które wprowadza się specjalny światłowód. Jego rolą jest emitowanie promienia lasera podgrzewającego tkankę tłuszczową. Po jej podgrzaniu komórki ulegają zniszczeniu. Ich pozostałości są usuwane za pomocą specjalnego ssaka bądź też z wykorzystaniem naturalnych procesów metabolicznych. Liposukcję laserem wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym. Podczas jednego zabiegu można usunąć maksymalnie około 500 mililitrów tłuszczu. Przeciwwskazaniem do jego wykonania jest otyłość, ale też cukrzyca i choroby nerek. Zaletą metody laserowej jest kompletny brak uszkodzeń w obrębie sąsiednich tkanek, czego nie da się uniknąć w przypadku „klasycznego” odsysania tłuszczu.

Liposukcja – skuteczny sposób na walkę z tłuszczem

Liposukcja klasyczna – jest zabiegiem chirurgicznym, podczas którego dokonuje się nacięcia w skórze, poprzez które „mechanicznie” odsysa się tłuszcz. Zabieg ten jest bardzo skuteczny (i kosztowny), ale też wiąże się z pewnymi powikłaniami.

Podczas liposukcji istnieje pewne ryzyko uszkodzenia tkanek, znajdujących się wokół nacięcia. Co więcej – istnieje możliwość naruszenia struktury naczyń krwionośnych, w których może się pojawić tłuszcz i – po pewnym czasie – zator lub skrzep. Wreszcie liposukcja może doprowadzić do częściowej deformacji skóry, gdyż w innych punktach ciała tłuszcz pozostanie i będzie tworzył charakterystyczne wałeczki. Liposukcja jest dość skomplikowaną formą ingerencji chirurgicznej (znieczulanej miejscowo), do przeprowadzenia której wymagane jest kompleksowe badanie morfologi krwi. Swoistą wadą liposukcji jest stosunkowo wysoka cena jednego zabiegu. W zależności od stopnia jego złożoności, koszt ten może wahać się pomiędzy 2 a 10 tysiącami złotych.

Inne formy zabiegów na cellulit

Laseroterapia

Jest to tak zwany zabieg łączony, który składa się z kilku etapów, to jest bezpośredniego stosowania lasera diodowego, kompletnego masażu i krioterapii.

Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim krioterapia. Zabieg ten polega na ogólnym lub miejscowym obniżeniu temperatury ciała. W przypadku zabiegu ogólnego stosuje się specjalną komorę a miejscowego – dyszę, która emituje gaz o temperaturze około – 100 stopni Celsjusza. Krioterapia prowadzi najpierw do intensywnego zwężenia naczyń krwionośnych a następnie do ich znacznego rozszerzenia. Proces ten pozwala na bardzo szybkie ich udrożnienie, zwiększenie i ogólną poprawę krążenia krwi a także – na wzmocnienie mięśni i eliminację innych czynników chorobowych, w tym obrzęków i chorób stawów. Krioterapia jest zalecana nie tylko w walce z cellulitem, ale też w wielu innych chorobach i ogólnie pojętej medycynie estetycznej.

Mezoterapia

Ciekawa forma zabiegu estetycznego, w którym główną rolę odgrywają specjalne igły, które nakłuwają skórę Pacjenta na głębokość około 2 – 3 mm. Podczas nakłuwania wprowadza się do ciała różne substancje regenerujące i odżywiające (np. witaminy, kwas hialuronowy), których zadaniem jest poprawa krążenia krwi, limfy i ogólne odżywienie tkanek.

Podczas mezoterapii można również stosować substancje odpowiedzialne za przyspieszone spalanie tłuszczu, takie jak kofeina i prokaina. Niejednokrotnie wykorzystuje się też wyciąg z karczocha i karnitynę. Mezoterapię rozpoczynamy najczęściej od 4 zabiegów, który powinno się wykonywać w tygodniowych odstępach. Następne 2 zabiegi wykonuje się już co 2 tygodnie. Podczas mezoterapii stosuje się znieczulenie miejscowe, gdyż sam zabieg jest stosunkowo bolesny. Wspomniane nakłucia są wykonywane w niewielkich odległościach od siebie, co mogłoby jeszcze bardziej potęgować odczucie dyskomfortu.

Profesjonalne zabiegi, które można wykonać w domu

Opisywane poniżej zabiegi można wykonać w domu. Zaleca się jednak, by chociaż jeden miał miejsce w profesjonalnym gabinecie. Dzięki temu można dokładniej przyjrzeć się pracy specjalisty, który odpowiedzialny jest za prawidłowe przeprowadzenie całego procesu.

Zielona glinka

Forma maseczki, którą należy pokrywać miejsca zmienione cellulitem. Substancja ta bardzo korzystnie wpływa na krążenie krwi i szybkość przemiany materii. Ponadto wykazuje ona silne właściwości absorpcyjne, dzięki którym wchłania toksyny z powierzchni ciała. Maseczkę z zielonej glinki stosuje się kilka razy w ciągu tygodnia. Przed jej nałożeniem warto dokładnie rozmasować miejsca, na powierzchni których ma ona być stosowana (zwłaszcza uda, ramiona, pośladki itd.). Spłukiwanie glinki powinno odbywać się zamiennie ciepłą i zimną wodą.

Peeling z kawy

substancja ta zawiera kofeinę, która przyspiesza proces krążenia krwi i limfy, jednocześnie zwiększając efektywność procesów odpowiedzialnych za miejscowe spalanie tłuszczu.

Jak sporządzić peeling z kawy? W tym celu należy wykorzystać jak największą ilość fusów kawowych i zmieszać je z 2 – 4 łyżeczkami brązowego cukru. Do powstałej w ten sposób mieszaniny należy również wprowadzić olej, który nada jej odpowiedniej konsystencji. Całość należy stosować dokładnie tak samo jak standardowy peeling, to jest miejscowo lub na powierzchnię całego ciała. Skuteczność zabiegu zależy tu przede wszystkim od jakości peelingu. Im jest on gęstszy, tym lepiej oddziałuje on na skórę Pacjenta.

Zabiegi na cellulit – ocena i funkcjonalność

Czy zabiegi na cellulit są potrzebne? Tak, ale ich rodzaj powinien być uzależniony przede wszystkim od medycznego stanu zdrowia Pacjenta. Zabiegi chirurgiczne są obarczone stosunkowo dużym ryzykiem i – niestety – wiążą się z pewnymi powikłaniami. Dlatego przed ich zaleceniem należy skorzystać z alternatywnych i mniej inwazyjnych rozwiązań.

Kolejna kwestia to konieczność utrzymania odpowiednich efektów zabiegów. W tym celu należy zmienić przyzwyczajenia dietetyczne i – w miarę możliwości – dbać o odpowiednią ilość ruchu. Stosowanie suplementów nie zawsze jest konieczne (chyba, że tak zadecyduje lekarz).

Podsumowanie

Zdecydowana większość zabiegów na cellulit nie generuje żadnych poważnych skutków ubocznych. Niemniej niektóre z nich mogą doprowadzić do pewnych powikłań. Dlatego w interesie Pacjenta jest ogólne dbanie o swoje zdrowie, również w kontekście walki z tak zwaną „pomarańczową skórką”. Ma to również przełożenie na inne sfery życia, w tym na pracę układu sercowo – naczyniowego.

Podobne artykuły ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.