PlodnaPolka.pl » Ciąża » Rozstępy na piersiach w trakcie i po ciąży
Rozstępy po ciąży

Rozstępy na piersiach w trakcie i po ciąży

Idealnie wyglądające piersi to marzenie każdej kobiety. Niestety owo „marzenie” jest często bardzo brutalnie weryfikowane w okresie ciąży. Oczywiście problem rozstępów nie dotyczy wszystkich kobiet. Niektóre z nich nie są podatne na ich powstawanie, ale są też i takie Panie, które skutecznie im zapobiegają.

Poniższy artykuł skupia się przede wszystkim na metodach walki z rozstępami piersi. Niektóre z nich mogą być stosowane w okresie ciąży, podczas gdy inne – dopiero po upływie okresu laktacji. Zapraszamy do lektury!

Szybka nawigacja

Rozstępy w ciąży – jak powstają?

Sposób powstawania rozstępów jest bardzo dobrze znany współczesnej medycynie. W okresie ciąży i karmienia piersią rozmiar biustu istotnie się zwiększa, co jest związane z oddziaływaniem żeńskich hormonów płciowych (zwłaszcza estrogenu). Zmiana ta może być bardzo duża a niektórych kobiet sięga nawet trzech rozmiarów.

Tak istotny wzrost objętości piersi powoduje powolne rozciąganie się skóry piersi. Zawarte w niej włókna kolagenowe ulegają zniszczeniu, co prowadzi do powstania charakterystycznych, czerwonawych pręg. Umiejscowione są one najczęściej po bokach piersi lub też – po ich zewnętrznej stronie. Oczywiście nie oznacza to, że każda kobieta musi na nie „zapaść”. Powstawanie rozstępów jest ściśle uzależnione od:

  • genetyki, gdyż skłonność do nich dziedziczy się po rodzicach,
  • diety, uwarunkowań dermatologicznych, ćwiczeń itd.,
  • ewentualnej suplementacji, odpowiedniego odżywienia skóry.

Niektóre z kobiet unikają powstawania rozstępów, ponieważ wiedzą jak im zapobiegać.

Jak zapobiegać rozstępom? Kilka prostych porad

Zapobieganie rozstępom warto rozpocząć już od uzyskania dojrzałości seksualnej. Oczywiście poniższe metody nie muszą (i często nie powinny) być stosowane w okresie ciąży i karmienia piersią. Warto więc o nich pomyśleć o wiele wcześniej, również w kontekście podtrzymania własnej atrakcyjności.

  1. Nawilżenie to podstawa – odpowiednie nawilżenie skóry piersi jest warunkiem dla utrzymania ich jędrności. W ten sposób struktura włókien kolagenowych jest znacznie mocniejsza, co prowadzi do zwiększonej elastyczności skóry biustu. Dobrym środkiem nawilżającym są kosmetyki na bazie pantenolu, aczkolwiek nie należy ich przyjmować w okresie ciąży.
  2. Produkcja kolagenu – kolejnym ważnym czynnikiem jest zwiększona synteza kolagenu w skórze. W tym celu należy jej dostarczać możliwie jak najwięcej witaminy C, kwasu mlekowego, związków krzemu i wyciągu z soi.
  3. Skóra musi być elastyczna – kolejnym krokiem na drodze do zmniejszenia ryzyka wystąpienia rozstępów jest jej odżywienie. Najlepiej stosować kosmetyki bogate w zdrowe tłuszcze (np. masło shea) lub substancje pokarmowe zawierające jak najwięcej witaminy E.
  4. Naturalne antyutleniacze – to dzięki nim ograniczamy zjawisko starzenia się skóry. Do tej grupy zaliczamy między innymi witaminę C, aczkolwiek najlepiej przyjmować ją tylko w naturalnej formie.

Rozstępy w ciąży – jak sobie z nimi radzić?

Okres ciąży i karmienia piersią to czas, w którym zadbanie o prawidłową kondycję skóry piersi jest szczególnie ważny. Pielęgnację tą należy rozpocząć już od pierwszego trymestru a najlepiej – od momentu zdiagnozowania ciąży. W tym czasie nie należy stosować żadnych preparatów i suplementów diety. Wyjątkiem są substancje przeznaczone dla kobiet ciężarnych, aczkolwiek stanowią one mniejszość wśród preparatów dostępnych na rynku.

Preparaty dla kobiet

Dobry krem na rozstępy w ciąży powinien zawierać wyciągi z bluszczu i skrzypu, kwas hialuronowy, glicerynę i niektóre jej związki. Substancje te można stosować (po wcześniejszej konsultacji lekarskiej), gdyż nie przenikają one bezpośrednio do krwiobiegu. Wielu specjalistów zaleca jednak, by unikać ich stosowania w pierwszym trymestrze ciąży. Podejście to jest spowodowane brakiem jednoznacznych badań, które miałyby wykluczyć lub potwierdzić ich negatywne oddziaływanie na płód. W trakcie trwania ciąży należy unikać niektórych preparatów. Do tej grupy zaliczamy produkty zawierające kofeinę, wyciągi z alg i wyciągi z kasztanowca.

Jak stosować kremy na rozstępy piersi w ciąży? Najlepiej postawić na dobrze znane ruchy koliste wokół brodawek, gdyż krem nie powinien wejść z nimi w kontakt. Piersi należy masować delikatnie, aż cały krem zostanie wchłonięty przez skórę.

Masaż

W walce z rozstępami piersi w okresie ciąży sprawdzi się masaż piersi. Istnieje wiele metod jego wykonywania. U kobiet w okresie laktacji powinien być on wykonywany w sposób delikatny, by nie uszkodzić wewnętrznej struktury piersi. Dobry masaż można wykonywać na kilka sposobów. Najskuteczniejszym z nich jest… zwykła szczotka (z dość miękkim włosiem). Pobudzamy nią skórę piersi, co jednocześnie zwiększa jej ukrwienie i poprawia odżywienie.

Dobry masaż można też wykonać za pośrednictwem wody ciepłej i zimnej. Wystarczy wejść pod prysznic i polewać piersi wodą o zmiennej temperaturze. Najlepiej, jeśli podczas jednej „sesji” zmienimy temperaturę wody od 10 do 20 razy.

Rozstępy na piersiach po okresie ciąży – jak o nie zadbać?

W przypadku wielu kobiet uniknięcie rozstępów w ciąży jest niestety mało prawdopodobne. Po zakończeniu ciąży i laktacji usunięcie rozstępów jest znacznie trudniejsze i – niejednokrotnie – wymaga zastosowania konkretnych zabiegów i specjalistycznych metod.

Zanim jednak do nich przejdziemy, warto zwrócić uwagę na prostsze metody, z których można skorzystać w zaciszu własnego domu lub mieszkania.

Suplementacja

Najprostszy sposób, aczkolwiek musi być on poprzedzony dokładnym badaniem krwi (morfologią) i oznaczeniem poziomu witamin i innych substancji odżywczych. Oprócz suplementacji warto również zadbać o naturalne źródła witamin. Najlepiej, jeśli będą one bogate w witaminy C i E. Można też pomyśleć o preparatach zawierających witaminę D, aczkolwiek należy je stosować w ograniczonych ilościach ze względu na ryzyko powikłań.

Ćwiczenia

Jedna z najskuteczniejszych i najbardziej polecanych metod walki z rozstępami. Poniżej propozycje kilku ćwiczeń, które każda kobieta powinna wykonać w domu:

Pompki na stojąco

Ćwiczenie, podczas którego osoba ćwicząca powinna stanąć w odległości około 1 metra od ściany (przodem względem niej). Należy również pamiętać o ugięciu ramion i odpowiednim oparciu o ścianę (na szeroko rozpiętych dłoniach i na wysokości barków). Podczas wydechu należy mocno wyprostować ramiona, jednocześnie odpychając się od ściany. W trakcie wdechu należy zbliżyć się do ściany, uginając jednocześnie ręce. Ćwiczenie należy wykonywać 20 razy (10 powtórzeń w dwóch seriach).

Pompki na kolanach

Podczas ćwiczenia należy położyć się płasko na brzuchu, z jednoczesnym umieszczeniem po obydwu stronach tułowia (najlepiej na wysokości ramion). Ćwiczenie rozpoczynamy od lekkiego ugięcia nóg w kolanach i jednoczesnego skrzyżowania stóp. Następnie prostujemy ręce i unosiły tułów tak, by cały znajdował się w jednej linii. Następnie uginamy łokcie i utrzymujemy tułów na niewielkiej wysokości (kilka centymetrów) od poziomu podłoża. Zaleca się, by wykonać od 10 do 20 takich powtórzeń.

Ćwiczenie z hantlami i piłką gimnastyczną

Jest to ćwiczenie siłowe, w którym wykorzystujemy (oprócz wspomnianej piłki) obciążniki o masie 1 lub 2 kilogramów. W trakcie ćwiczenia należy je złapać w ten sposób, by trzymające je palce były zwrócone do siebie przodem. Następnie kładziemy się plecami bezpośrednio na piłce gimnastycznej lub też na podłodze (jeśli nie posiadamy piłki). Podczas ćwiczenia należy ugiąć pod kątem prostym nogi, z jednoczesnym napięciem mięśni brzucha. Wspomniane obciążenie powinno być trzymane po obydwu stronach ramion (na wysokości klatki piersiowej). Podczas wdechu należy wyprostować ręce i unieść hantle a podczas wydechu wykonać czynność odwrotną. Ćwiczenie należy powtórzyć od 10 do 20 razy.

Zabiegi specjalistyczne w gabinecie medycyny estetycznej

Laseroterapia

Skomplikowana metoda usuwania rozstępów, która wskazana jest tylko u kobiet po okresie laktacji. Laseroterapia polega na oddziaływaniu promieniem lasera bezpośrednio na dotknięte zmianą miejsce, co – w pewnym sensie – wiąże się z niewielkim dyskomfortem.

Przed rozpoczęciem zabiegu na ciele Pacjentki nakłada się specjalne nakładki, których zadaniem jest skupienie promieni lasera tylko w jednym miejscu. W zasadzie jest to najważniejsza zaleta laseroterapii, gdyż jej stosowanie ogranicza ryzyko uszkodzenia sąsiednich tkanek.

Na czym polega zabieg? Rozstępy w ciąży pojawiają się na skórze piersi głównie ze względu na rozciągnięte, bądź uszkodzone włókna kolagenowe. Rolą lasera jest ponowne pobudzenie skóry do ich produkcji. Dzięki temu charakterystyczne „pamiątki” po okresie ciąży i laktacji, zostaną usunięte praktycznie ze 100 procentową skutecznością.

Laseroterapia jest na chwilę obecną jedną z najskuteczniejszych i najszybszych metod walki z rozstępami. Stosuje się ją nie tylko na skórze piersi, ale też bezpośrednio na biodrach, udach i wielu innych miejscach, które mogą zostać dotknięte rozstępami. Po zabiegu mogą (w miejscu oddziaływania lasera) pojawić się pewne zaczerwienienia, ale zwykle znikają one po kilku dniach. Zabieg laseroterapii powinien być skonsultowany z lekarzem. Do przeciwwskazań zalicza się choroby skóry (zwłaszcza częste znamiona), cukrzycę, niską krzepliwość krwi itd.

Mikrodermabrazja

Zabieg ten stosuje się przede wszystkim na brzuchu, udach i pośladkach. W tym wariancie stosuje się specjalną tarczę (diament lub korund), za pomocą której ściera naskórek i część skóry właściwej. Dzięki temu usunięcie rozstępów odbywa się mechanicznie, aczkolwiek wiąże się z pewnym bólem.

Mikrodermabrazję można stosować również na piersiach, aczkolwiek zamiast klasycznej tarczy stosuje się tlenek glinu. Po usunięciu wierzchniej warstwy skóry wprowadza się do niej serum ujędrniające i maskę z alg. Substancje te nakłada się za pomocą ultradźwięków, dzięki czemu ich oddziaływanie jest znacznie głębsze. Mikrodermabrazja – podobnie jak inne, profesjonalne zabiegi – musi być skonsultowana z lekarzem. Cena jednej „sesji” rozpoczyna się od około 200 złotych.

Mezoterapia

Jest to zabieg, który polega na wstrzykiwaniu w obręb skóry substancji odżywczych, mających wspomóc proces regeneracji i wytwarzania kolagenu. Mezoterapia jest zabiegiem dość bolesnym, gdyż jego istotą jest nakłuwanie poszczególnych punktów ciała (w tym przypadku skóry piersi) specjalnymi igłami. Zabieg wykonuje się na głębokości około 2 mm.

Niestety mezoterapia nie jest zabiegiem w pełni skutecznym. Ogranicza się ona wyłącznie do wprowadzenia substancji, których odpowiedniki można znaleźć np. w suplementach diety. Niemniej jej działanie ma charakter punktowy, dzięki czemu wybrane substancje czynne mogą szybciej i efektowniej działać w obrębie skóry. Mezoterapię bardzo często łączy się z innymi zabiegami, takimi jak np. wspomniana mezoterapia.

Walka z rozstępami – ocena i charakterystyka działań

Wiele kobiet bagatelizuje powstawanie rozstępów. W gruncie rzeczy nie wywołują one żadnych poważnych konsekwencji zdrowotnych. Na samym początku mają co prawda formę charakterystycznych, czerwonych pasków i pręg, ale z biegiem czasu blakną, stając się bardzo trudnymi do usunięcia.

Walkę z rozstępami warto rozpocząć od… codziennej pielęgnacji skóry. Takie podejście nie tylko przedkłada się na efekty estetyczne, ale przede wszystkim jest ukierunkowane na utrzymanie odpowiedniej kondycji skóry. Pamiętajmy, że sposób walki z rozstępami należy uzależnić od ewentualnej ciąży. Przykładowo, jeśli Pacjentka decyduje się na profesjonalny zabieg, musi ona powiadomić o niej personel. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, gdy ciąża nie jest jeszcze widoczna.

Podsumowanie

Rozstępy w ciąży to z pewnością spory problem estetyczny. Na szczęście można z nim walczyć i – co równie ważne – często wystarczą tak zwane „metody domowe”. Korzystanie z bardziej zaawansowanych metod zawsze powinno się wiązać z koniecznością przeprowadzenia konsultacji lekarskich. Bez nich ryzyko pojawienia się dodatkowych i niebezpiecznych powikłań jest zdecydowanie większe.

Podobne artykuły ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.