Cellulit choć nie zagraża zdrowiu może być objawem jego złego stanu. Najczęściej jednak decydujemy się na walkę z cellulitem ze względów estetycznych. Z pomocą przychodzą liczne preparaty na cellulit – od tabletek i kremów antycellulitowych po specjalne odzież mającą pomóc zwalczyć i maskować pomarańczową skórkę. Czym powinny cechować się skuteczne preparaty i który wybrać?

Po czym poznać dobry suplement – kwestie formalne

Zanim przejdziemy do dokładnej analizy produktów dostępnych na rynku i ich ewentualnego składu, przyjrzyjmy się temu, co można przeczytać w ulotkach dołączanych przez ich producentów.

Dobry suplement na cellulit to specyfik, którego producent jest świadom jego ograniczeń. Bądźmy szczerzy – preparaty na cellulit to najczęściej suplementy diety, a więc dodatki dietetyczne, które mają zmobilizować organizm do szybszego spalania pomarańczowej skórki. Jeśli producent podkreśla, że:

 • jego produkt jest tylko suplementem i nie może być substytutem diety,
 • oprócz stosowania produktu należy postawić na dietę i ruch,
 • efekt „terapii” jest uzależniony nie tylko od suplementu…

…to znaczy, że mamy do czynienia z produktem w miarę bezpiecznym dla naszego organizmu. Oczywiście drugim kryterium będzie skład tego wyrobu i jego wpływ na pomarańczową skórkę i nasze zdrowie. O tym zresztą napiszemy poniżej.

Złożony proces działania suplementów

Kremy i tabletki antycellulitowe powinny oddziaływać na organizm człowieka w sposób wielopłaszczyznowy. Oznacza to, że:

 • muszą pobudzać naczynia krwionośne do aktywniejszej pracy, dzięki czemu minimalizują ryzyko powstawania zmian miażdżycowych i ułatwiają oczyszczanie naczyń włosowatych,
 • podwyższają temperaturę ciała (w rozsądny sposób), przyspieszając w ten sposób spalanie nadmiaru tłuszczu zgromadzonego pod skórą; tak działa np. guarana lub zawarta w kawie kofeina,
 • muszą pobudzać procesy odpowiedzialne za metabolizm komórkowy, dzięki czemu spalanie małych grudek tłuszczu jest znacznie szybsze,
 • muszą wspomagać procesy detoksykacji skóry, gdyż to właśnie substancje toksyczne są bardzo często odpowiedzialne za powstawanie obrzęków i innych zmian skórnych,
 • muszą pielęgnować skórę, chroniąc ją przed pojawianiem się w przyszłości nowych zmian chorobowych.

Tabletki i krem na cellulit – najważniejsze składniki

Przejdźmy zatem do meritum. Dobre preparaty na cellulit powinny zawierać między innymi:

Ekstrakt z bluszczu

Poprawia stan i elastyczność naczyń krwionośnych, przyspiesza proces spalania tłuszczu (tak zwane zjawisko lipazy) i jednocześnie zmniejsza ilość wody w organizmie, usuwając przy tym nadmiar toksyn. Ekstrakt z bluszczu ma też korzystny wpływ na jędrność skóry, która dzięki temu jest gładsza i piękniejsza.

Substancja ta może być również wykorzystywana jako wsparcie w ogólnie rozumianej suplementacji, gdyż przyspiesza ona proces wchłaniania wielu innych, podobnych składników.

Ekstrakt z ruszczyka kolczastego

Pod tą dość oryginalną nazwą kryje się roślina, która korzystnie wpływa na kondycję naczyń krwionośnych. To jednak nie wszystko! Zawarte w niej substancje aktywne działają przeciwzapalnie, zmniejszając ryzyko powstawania powikłań towarzyszących występowaniu cellulitu.

Ekstrakt z kasztanowca

Substancję tą zna chyba każdy miłośnik zdrowej i bezpiecznej suplementacji. W jego skład wchodzi pokaźna ilość garbników, steroli i witamin. Nie brakuje w nim też saponiny i flawonoidów.

Ekstrakt z kasztanowca zmniejsza ryzyko powstawania obrzęków wokół naczyń włosowatych i usprawnia procesy odpowiedzialne za krążenie krwi wewnątrz nich.

Ekstrakt z bylicy bożego drzewka

Substancja oddziałująca bezpośrednio na strukturę skóry. Wzmacnia ona jej odporność na oddziaływania mechaniczne, zwiększa jędrność i – przede wszystkim – usprawnia mechanizmy odpowiedzialne za usuwanie nadmiaru tkanki tłuszczowej (procesy metaboliczne).

Kofeina

Substancja znana wszystkim miłośnikom dobrej i najlepiej mocnej kawy. Wchodzi ona w skład większości specyfików antycellulitowych. Dzięki zdolności do delikatnego podwyższenia ciepłoty ciała, wpływa ona na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że to właśnie kofeina zapobiega powstawaniu nowych złogów tłuszczu, jednocześnie wzmacniając strukturę naczyń krwionośnych.

Algi morskie

Małe żyjątka, których organizmy zawierają mnóstwo witamin i minerałów. Algi korzystnie wpływają na stan naskórka i oczyszczają skórę z substancji toksycznych.

Wyciąg z alg korzystnie oddziałuje na pracę układu krwionośnego, który dzięki nim funkcjonuje o wiele efektywniej i wydajniej.

Rutyna

Rzadko spotykany składnik suplementów na cellulit. Mimo to jest on bardzo skuteczny w walce z pomarańczową skórką. Dzięki niemu skóra jest o wiele lepiej zabezpieczona przed powstawaniem stanów zapalnych a znajdujące się pod nią naczynia krwionośne pracują jeszcze wydajniej.

Witamina C

Naturalny antyoksydant. Jego zadanie polega na odpowiednim nawilżeniu skóry i spowolnieniu procesów odpowiedzialnych za jej utlenianie (czyli starzenie). U kobiet, które na co dzień stosują witaminę C, skóra jest gładsza i bardziej napięta.

Jod

Mało kto wie, że ten dobrze znany miłośnikom naszego morza pierwiastek skutecznie zmniejsza ryzyko powstawania cellulitu. Jod zapobiega gromadzeniu się tkanki tłuszczowej pod skórą, dzięki czemu jest ona bardziej elastyczna i jędrniejsza.

Wyciąg z borowiny

Substancja, która skutecznie przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej, zwiększa efektywność procesów metabolicznych i jednocześnie oczyszcza powierzchnię skóry z toksyn i innych szkodliwych produktów przemiany materii.

Borowinę można stosować nie tylko w formie kapsułek lub kremów, ale też kąpieli (np. w wielu polskich sanatoriach, a nawet parkach wodnych).

L-karnityna

Odpowiedzialna za optymalizację spalania tłuszczu w obrębie komórek. Poza tym obniża ona poziom glukozy, przyspiesza procesy metaboliczne i usuwa z organizmu toksyny wraz z nadmiarem wody.

Koenzym A

Przyspiesza proces spalania tkanki tłuszczowej, optymalizuje mechanizmy przetwarzania w energię złożonych kwasów tłuszczowych i jednocześnie zmniejsza prawdopodobieństwo późniejszego odkładania lipidów w tkance podskórnej.

Skuteczna suplementacja – od czego zależy?

Preparaty na cellulit działają tylko wtedy, gdy ich stosowanie jest powiązane ze zwiększoną aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą. I choć jest to oczywista zasada (skądinąd bardzo ważna), to warto pamiętać, że krem i tabletki antycellulitowe działają w ściśle określonych warunkach, które nie zawsze uzależnione są od diety lub sposobu życia.

 1. Osoby stosujące np. tabletki antycellulitowe, powinny zażywać je dwa razy dziennie (o ile producent nie zaleci inaczej). Pierwszy raz należy je zażyć na około 30 minut przed śniadaniem. Dzięki temu zawarte w nich składniki aktywne zmniejszą odczucie łaknienia i zmniejszą ilość wchłanianego pokarmu. Druga kapsułka, którą stosuje się najczęściej tuż po obiedzie lub przed kolacją, optymalizuje wszystkie procesy metaboliczne, które zachodzą w naszym organizmie po spożyciu pokarmu.
 2. Panie, które stosują krem na cellulit, powinny nakładać go na ciało tuż po kąpieli (np. prysznic). To właśnie wtedy skóra jest najbardziej chłonna i przyjmuje najwięcej substancji aktywnych. W celu zwiększenia skuteczności działania kremu, należy wmasowywać go w określone miejsca za pomocą trwających kilkadziesiąt sekund ruchów kolistych. Dzięki temu rozbicie grudek cellulitu będzie znacznie łatwiejsze.
 3. To, czy krem antycellulitowy jest naprawdę skuteczny, można dość łatwo ocenić w domowym zaciszu. Jeśli po wspomnianej kąpieli i jego późniejszym nałożeniu odczuwamy przyjemne mrowienie, to jest to znak, że zawarte w nim substancje aktywne naprawdę działają. Mimo wszystko należy jednak pamiętać, że skuteczność preparatów na cellulit zależy również od… czasu. Stosowanie odpowiedniego suplementu przyniesie pierwsze efekty dopiero po kilku tygodniach.
 4. Krem na cellulit jest skuteczniejszy w walce z pomarańczową skórką, aniżeli jego doustny odpowiednik. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prosta: krem działa miejscowo i usuwa cellulit w ściśle określonym punkcie ciała. Z kolei doustne suplementy działają na cały organizm, a nie jedynie na skórę lub tkankę tłuszczową. Pamiętajmy też, że zawarte w większości produktów substancje aktywne oddziałują nie tylko na cellulit, ale również na szereg innych narządów naszego ciała.

Ciekawostki dotyczące stosowania preparatów na cellulit

Krem i tabletki na cellulit to nie jedyne preparaty, które mają nam pomóc w walce z pomarańczową skórką. Na rynku można spotkać również wiele analogicznych suplementów, często o bardzo dziwnej i interesującej postaci.

Serum na noc

Specyficzna forma suplementów przeznaczonych do walki z cellulitem. Ma ono najczęściej postać delikatnego kremu, który należy rozsmarować na wybranym fragmencie skóry i pozostawić na noc.

W skład takich produktów bardzo często wchodzi kwas migdałowy, który bardzo szybko wnika w strukturę skóry i pielęgnuje ją w czasie nocnego wypoczynku. Co ciekawe, cena takich produktów jest stosunkowo niska i najczęściej oscyluje w granicach 20 – 40 złotych.

Krem o konsystencji żelu

To z kolei propozycja dla tych pań, które lubią się opalać. Jego delikatna, żelowa struktura bardzo łatwo wnika w skórę i jednocześnie nawilża ją w całej jej objętości.

Co ważne – krem ten nie pozostawia jakichkolwiek śladów na skórze. Dzięki temu można go stosować również podczas codziennej toalety i to bez ryzyka, że zabrudzi on ubranie.

Masło ujędrniające

Posiada bardzo zagęszczoną strukturę, dzięki czemu doskonale utrzymuje się w wybranym punkcie ciała. Masła ujędrniające są z reguły przeznaczone do stosowania na udach i pośladkach, ale sporą ich część można nakładać również na brzuszek.

Dzięki swojej delikatnej konsystencji zostają one szybko wchłonięte przez skórę, ale mogą pozostawić po sobie brudne pozostałości.

Leginsy wyszczuplające

To kolejna, bardzo ciekawa i oryginalna propozycja antycellulitowej suplementacji, która łączy przyjemne z pożytecznym. Wyjątkowość tej odzieży polega na tym, że podczas noszenia wypuszcza ona specjalną substancję zawierającą algi morskie.

Ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że mogą one znacznie przyspieszyć proces spalania tłuszczu, w tym rzecz jasna cellulitu.

Antycellulitowe szorty

Oryginalna i nowoczesna propozycja od najlepszych projektantów mody. W przeciwieństwie do opisywanych powyżej leginsów nie zawierają one alg, lecz koenzym Q10.

Działa on podobnie do wyżej opisywanych alg morskich, korzystnie wpływając na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej.

Kosmetyki – czy mogą stanowić alternatywę dla suplementów diety?

Przeciwnicy stosowania w walce z cellulitem suplementów diety często argumentują, że produkty te da się zastąpić zwykłymi kosmetykami. Niestety ich stosowanie wiąże się z pewnymi trudnościami i ograniczeniami.

 1. Kosmetyki nie likwidują cellulitu, lecz jedynie go maskują. Owszem, zawierają one różne składniki odżywcze i witaminy, ale w większości przypadków są to jedynie produkty nawilżające, które tymczasowo wygładzają skórę i nadają jej piękny, choć chwilowy wygląd.
 2. Spora część kosmetyków antycellulitowych wysusza skórę. Długotrwałe ich stosowanie może doprowadzić do wystąpienia przebarwień, reakcji alergicznych a nawet do złuszczania się naskórka.
 3. Większość kosmetyków stosowanych przeciwko cellulitowi to związki substancji syntetycznych. Nie można tego powiedzieć o suplementach diety, które w zdecydowanej większości są wyprodukowane w oparciu o naturalne wyciągi i aromaty.

Warto też zauważyć, że producenci zdecydowanej większości kosmetyków antycellulitowych jasno opisują sposób postępowania przy nakładaniu konkretnego specyfiku. Polega on przede wszystkim na intensywnym przygotowaniu skóry, czyli:

 • masażu z wykorzystaniem przeznaczonych do tego narzędzi (np. plastikowe piłki z wypustkami itd.),
 • naprzemiennym stosowaniu ciepłej i zimnej wody,
 • masowaniu zmienionych cellulitem miejsc (już wcześniej wspomniany masaż kolisty).

Jednym słowem – stosowanie kosmetyków nie sprawdza się na dłuższą metę. Co ciekawe, o ich „skuteczności” decydują przede wszystkim ćwiczenia fizyczne, które są zalecane w walce z cellulitem. Nie należy też zapominać o tym, że czasami odróżnienie kosmetyku od suplementu jest bardzo trudne.

Jedyną decydującą kwestią jest tu wspomniany skład, który w przypadku suplementów musi być w 100 procentach naturalny. Dzięki temu oddziałuje on nie tylko na powierzchnię skóry, ale też na jej głębsze struktury.

Suplementy diety na cellulit – ogólna ocena

Reasumując, dobry suplement diety na cellulit to produkt, który:

 • skutecznie oddziałuje zarówno na skórę, jak i na jej głębsze struktury (tkanka tłuszczowa, naczynia włosowate itd.),
 • jest oparty wyłącznie na naturalnych składnikach, z których większość została wymieniona w niniejszym artykule,
 • nie powoduje reakcji alergicznych, poza sytuacją, w której dana osoba wykazuje wrażliwość na którykolwiek z naturalnych składników preparatu,
 • zapewnia optymalną ilość witamin i substancji odżywczych, ale jednocześnie nie jest substytutem lub konkurentem dla odpowiednio zbilansowanej diety,
 • jest w 100 procentach bezpieczny dla organizmu i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych.

Podsumowanie

Cellulit dzieli Polaków. Jedni uważają, że walka z nim to tak naprawdę walka z wiatrakami. Inni z kolei sądzą, że jedyną szansą ludzkości w walce z tym coraz częstszym schorzeniem jest odpowiednio dobrana suplementacja. Kto ma zatem rację? A może leży ona gdzieś pośrodku?

Prawda jest o wiele bardziej prozaiczna, niż mogłoby się to wydawać. Co więcej, rację mają – po części – obydwie strony dyskursu. Faktem jest, że nie wszystkie suplementy sprawdzają się w starciu z pomarańczową skórką.

Poza tym nie ulega wątpliwości, że sama suplementacja na niewiele się zda, jeśli nie będzie się z nią wiązać diametralna zmiana stylu życia. Istnieją jednak i takie środki, których stosowanie faktycznie pomaga zlikwidować cellulit. Tym specyfikom poświęcimy dzisiejszy artykuł.

Preparaty na cellulit można znaleźć wszędzie. Czasem jest ich tak dużo, że wybór optymalnego dla nas produktu jest bardzo trudny. Mimo to warto stawiać na skuteczną i bezpieczną suplementację. Ważne, by nie przeceniać jej możliwości i wykorzystywać ją wyłącznie jako wsparcie w skomplikowanym procesie zmiany trybu życia.

Dodaj komentarz