PlodnaPolka.pl » Ciąża » Objawy ciąży – czyli co dzieje się po zapłodnieniu?
Objawy ciąży

Objawy ciąży – czyli co dzieje się po zapłodnieniu?

Po czym poznać kobietę w ciąży? Większość osób odpowie, że po powiększonym brzuchu, zmiennych nastrojach i… wymiotach. W rzeczywistości sprawa rozpoznania ciąży w oparciu o pierwsze objawy nie jest łatwa. Jej objawy – a jest ich wiele – nie zawsze muszą jednoznacznie wskazywać na fakt posiadania potomstwa. Dlatego tak ważne jest, by kontrolować je w wymiarze wielopłaszczyznowym.

Szybka nawigacja

Pierwsze objawy – chronologia

Pierwsze objawy ciąży pojawiają się najczęściej w 4 – 6 tygodniu od momentu zapłodnienia. Najczęściej mają one formę niewielkich krwawień, spowodowanych zagnieżdżaniem się zarodka wewnątrz macicy.

Z biegiem czasu (to jest po 6 tygodniu) wspomniane objawy zaczynają zanikać. Dopiero po upływie 8 tygodnia ich natężenie staje się coraz większe. Kończą się one de facto dopiero z końcem pierwszego trymestru ciąży, czyli w okolicach 12 lub 13 tygodnia. Co ciekawe – u niektórych kobiet mogą one trwać nawet przez całą ciążę. Wbrew pozorom, okres drugiego trymestru wcale nie musi być najspokojniejszym. Zdarzają się również przypadki kobiet, które praktycznie w ogóle nie odczuwają żadnych negatywnych objawów ciąży. Jest to jednak znikomy odsetek osób, które – niejednokrotnie – cierpią na poważne schorzenia.

Wymioty, czyli najczęściej spotykany objaw ciąży

Pierwszym i najczęściej spotykanym objawem ciąży są wymioty. Występują one u zdecydowanej większości kobiet. Ich natężenie jest uzależnione od wielu różnych czynników, w tym od stresu. Wymioty statystycznie dokuczają najbardziej tym kobietom, które są w ciąży po raz pierwszy. Mimo to zdarzają się również odstępstwa od tej reguły.

Skąd bierze się ten niezwykły stan? Odpowiedzialny za niego jest hormon zwany gonadotropiną kosmówkową. Jak sama nazwa wskazuje, jest on produkowany właśnie przez kosmówkę, pełniącą rolę błony płodowej. Stężenie produkowanego przez nią hormonu jest zależne od stopnia zaawansowania ciąży. Z reguły najwięcej występuje go w pierwszym trymestrze, co tłumaczą tak częste w tym okresie nudności.

Koniec z miesiączką!

Jednym z najważniejszych i – podobno – najbardziej wiarygodnych objawów ciąży jest brak miesiączki. Powodują go zmiany hormonalne, wynikające z obecności płodu w organizmie kobiety. Zdarza się jednak, że miesiączka jest przez kobiety źle diagnozowana. Dlaczego?

  1. Wiele kobiet za miesiączkę uważa tak zwane krwawienie implantacyjne, które wynika z faktu zagnieżdżenia się zarodka. Jego obecność – często połączona z bólem – może być przez niektóre kobiety mylnie interpretowana.
  2. U niektórych kobiet (choć jest to rzadkość) krwawienie miesiączkowe występuje nawet w… czwartym miesiącu ciąży. Choć statystycznie jest to bardzo spotykane, to jednak zdarza się, że jest ono mylnie interpretowane jako spóźniająca się miesiączka.
  3. W niektórych przypadkach za miesiączkę uważa się wczesne poronienia, które – podobnie jak ona – prowadzą do krwawienia i wiążą się również z bólem.

Zawroty głowy – częsty objaw ciąży

Niektóre objawy ciąży nie wskazują jednoznacznie na jej wystąpienie. Takim objawem są chociażby zawroty głowy, które spowodowane są wzrostem ilości krwi przepływającej w kierunku ciała dziecka i – tym samym – odpływającej z mózgu matki. Zwiększenie przepustowości naczyń krwionośnych sprawia, że ciśnienie krwi istotnie się zmniejsza. Dzięki temu zawroty głowi i omdlenia występują u ciężarnych bardzo często

Oczywiście ciąża nie jest jedynym wytłumaczeniem wspomnianych problemów. Mogą one być efektem np. zbyt niskiego poziomu cukru we krwi. Jeśli jednak kobieta u której występują zawroty (wraz z omdleniami) jest w ciąży, warto zastanowić się nad zmianą w przyzwyczajeniach dietetycznych. Zaleca się, by ciężarna spożywała posiłki co około 4 godzin. Najlepiej jeśli będą to pokarmy niskokaloryczne i łatwostrawne.

Apetyt – wskaźnik ciążowy?

W powszechnej świadomości zmiana apetytu jest traktowana jako niezawodny „wskaźnik ciążowy”. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ większość kobiet właśnie w ten sposób reaguje na zmiany zachodzące w ich organizmach. Co ważne – zwiększony apetyt (lub samoistne zmiany przyzwyczajeń żywieniowych i smakowych) nie są efektem zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze.

Skąd ta teza? Wiąże się ona ze słynnym powiedzeniem „jedzenia za dwóch”. Tymczasem prawda jest nieco inna i – co ciekawe – znacznie bardziej skomplikowana. Uważa się bowiem, że za wspomniane zmiany odpowiedzialne są wahania hormonalne. To właśnie dzięki nim wiele kobiet woli np. ogórki z kremem czekoladowym, a nie popularnego schabowego.

Piersi – ból i większy rozmiar

Powiększanie się piersi to jedno z najbardziej wiarygodnych objawów ciąży. Zjawisku temu towarzyszy bardzo często charakterystyczny ból, który jest skutkiem rozpoczęcia pracy przez gruczoły mleczne. W okresie ciąży nie tylko piersi zmieniają swój kształt. Zmianom ulegają również znajdujące się wewnątrz nich żyły, które stają się o wiele lepiej widoczne. Niezawodnym objawem ciąży są też ciemniejące sutki, będące efektem zwiększenia ilości wpływającej do nich krwi.

Niestety charakterystyczny ból i obrzęk piersi to zjawiska, które nie towarzyszą kobietom od samego początku. Wręcz przeciwnie – uwypuklają się one dopiero w okolicach drugiego trymestru ciąży, czyli w momencie, gdy kobieta już dobrze wie (a przynajmniej powinna wiedzieć), że jest już w ciąży.

Zmęczenie i ból – co warto o nim wiedzieć?

Nieodłącznymi „towarzyszami” każdej ciąży są zmęczenie i ból. Zmęczenie wynika najczęściej z faktu niezbyt zdrowego odżywiania się (zwłaszcza w przypadku braku łaknienia). Nie bez znaczenia są też wahania hormonalne, które istotnie wpływają na samopoczucie młodej mamy. Zmęczeniu towarzyszy bardzo często senność, która jest skutkiem nocnych bólów brzucha, bądź też nieodpowiedniego wysypiania się. Nie bez znaczenia jest też stres, który dodatkowo męczy kobietę.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest oczywiście ból. Pojawia się on zwłaszcza w okolicach podbrzusza i – w pewnym sensie – przypomina bóle miesiączkowe. Z tego powodu jest on bardzo często mylony z bólami menstruacyjnymi, co dodatkowo utrudnia „zdiagnozowanie” ciąży. Wspomniany ból może być też wywołany przez wzdęcia i zaparcia, ale o nich poniżej.

Częste wizyty w ubikacji

Okres ciąży to również… bardzo częste wizyty w ubikacji. Najczęściej są one wywołane poprzez nacisk macicy na pęcherz moczowy, co naturalnie wywołuje parcie na mocz. Zdarza się również, że płód naciska bezpośrednio na jelita, co prowadzi do ich tymczasowej niedrożności. Problem ten pojawia się zresztą dosyć często i – jeśli nie minie po 3 dniach – będzie wymagał konsultacji lekarskiej.

Częste wizyty w ubikacji to oczywiście problem dosyć wstydliwy. Na szczęście pojawia się on stosunkowo późno, gdy dziecko jest już wystarczająco duże.

Zapachy a ciąża

Niektóre objawy ciąży dotyczą również zmysłów powonienia. Kobieta w okresie ciąży staje się bardziej wrażliwa np. na zapachy perfum, kawy, bądź też różnych kosmetyków. Zdarza się, że odczucia te prowadzą do innych, nieprzyjemnych retorsji (np. nudności). Nadmierna wrażliwość na zapachy może też wywołać tymczasowy wstręt do jedzenia o określonym smaku lub aromacie.

Ciąża pozamaciczna – objawy

Jak sama nazwa wskazuje, ciążą pozamaciczną nazywamy stan, w którym płód rozwija się poza obrębem macicy. Stan ten jest bardzo niebezpieczny dla kobiety, mogąc doprowadzić nawet do jej śmierci. Ciąża pozamaciczna charakteryzuje się wystąpieniem trzech różnych objawów, które – co ciekawe – występują razem i jednocześnie. Mowa tutaj o:

  • krwawieniu z okolic dróg rodnych, będące efektem wzrostu zarodka poza macicą,
  • silny i narastający ból podbrzusza,
  • guz przydatków, który jest diagnozowany na podstawie badania lekarskiego.

W przypadku ich wystąpienia należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem specjalistą!

Jak traktować objawy ciąży?

Oczywiście o samym fakcie ciąży decydują nie tyle jej objawy, co rzetelne i profesjonalne badanie, wykonane za pomocą dopochwowego ultrasonografu. Opieranie się wyłącznie na objawach ma pewien sens, ale tylko w określonych warunkach:

  • objawy muszą występować łącznie; nudności bądź zawroty nie oznaczają, że kobieta musi być w ciąży,
  • objawy muszą mieć charakter stały i trwać co najmniej kilka dni,
  • podczas obserwacji objawów ciąży należy przeanalizować, czy nie są one przypadkiem efektem innych schorzeń, np. cukrzycy, niskiego ciśnienia itd.

Podsumowanie

Objawy ciąży nie zawsze są wiarygodnym materiałem badawczym. Niemniej to one powinny być podstawą do wykonania domowego testu ciążowego, który – w przeciwieństwie do nich – jest pierwszą w miarę skuteczną metodą diagnozowania wystąpienia ciąży. Potwierdzeniem pozytywnego testu ciążowego jest nadanie USG. Jeśli Twoja miesiączka spóźnia się o 3 tygodnie podczas badania można już zauważyć rozwijający się płód.

Podobne artykuły ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.