Właściwe rozpoznanie owulacji stanowi ważny element dla par starających się o ciążę. Również kobiety, które nie planują poczęcia powinny kontrolować występowanie owulacji. Brak owulacji czy nieregularne miesiączki mogą być przyczyną zmian zdrowotnych – takie sytuacje należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Na podstawie objawów typowych dla tego okresu z łatwością określisz czy owulacja już nadeszła czy dopiero nastąpi.
Szybka nawigacja
Objawy owulacji i dni płodnych
Kalendarz dni płodnych określa przybliżony termin owulacji – śledzenie cyklu menstruacyjnego pomoże Ci zwiększyć szanse na skuteczne zapłodnienie. Owulacja wiąże się jednak objawami – zwracając na nie uwagę będziesz w stanie dokładniej określić, kiedy uprawiać seks, aby zajść w ciążę.
Badanie moczu
Testy owulacyjne działają podobnie jak testy ciążowe. Na podstawie próbki moczu, określa się poziom hormonu – tuż przed owulacją dochodzi do wzrostu hormonu luteinizującego. Test przeprowadza się codziennie od pierwszego dnia płodnego. Zabarwienie części testowej oznaczające się taką samą barwą koloru co części kontrolnej oznacza, że owulacja prawdopodobnie nastąpi w przeciągu 24-36 godzin.
Tester jest bezużyteczny w przypadku kobiet z zespołem policystycznych jajników (PCOS). Kobiety ciepiące na tą przypadłość mają zawyżony poziom hormonu luteinizującego, przez co pozytywny wynik badania może nastąpić już pierwszego dnia określonego jako płodny. PCOS wykrywa się dzięki badaniu krwi oraz miednicy.
Badanie śluzy szyjki macicy
Kolejne fazy cyklu miesiączkowego zmieniają konsystencje śluzy. Wydzielina przypominającą konsystencje białka surowego jajka wskazuje, że nadszedł czas na seks. Spoistość śluzy pozwala plemnikom przemieszczać się po układzie rozrodczym kobiety. Również stosunek w tym momencie powinien być nieco przyjemniejszy – nie skupiać się jedynie na gęstości śluzy – obserwuj również poziom satysfakcji seksualnej.
Ustawienie szyjki macicy
Pochwa kobiety zakończona jest szyjką macicy, która zmienia swoje ustawienie w trakcie cyklu menstruacyjnego. Przed kluczowym momentem miesiączki – czyli jajeczkowaniem – szyjka macicy jest miękka i przesunięta ku górze. Podczas dni płodnych jest ustawiona nieco niżej oraz twardsza.
Pierwsze badanie może Ci sprawiać trudność. Kiedy nabierzesz nieco wyczucia będziesz w stanie na podstawie konsystencji śluzu oraz zmian zachodzących w szyjce macicy określić okres zbliżającej się owulacji.
Wzór kwiatu paproci
W trakcie dni płodnych dochodzi do skomplikowanych procesów biochemicznych. Zwiększa się poziom estrogenu oraz hormonu adrenokortykotropowego. Końcowym skutkiem tych procesów jest między innymi krystalizacja chlorku sodu – odpowiadającego za pojawienie się charakterystycznego wzoru kwiatu paproci w ślinie podczas owulacji.
Próbkę śliny najlepiej badać tuż po przebudzeniu, przed myciem zębów, jedzeniem czy piciem. Już po około 5 minutach można odczytać wyniki. Koszt mikroskopu owulacyjnego nie jest wysoki – znajdziemy go w ofercie aptek już za około 100-150 złotych. Według badań test mikroskopem cechuje się 86,5% precyzją wykrywania owulacji.
Brak wyraźnej struktury wskazuje na dni niepłodne. Pojawiające się małe regularne struktury w badane probówce zwiastują natomiast wystąpienie owulacja w przeciągu 3-4 dni – dni płodne. Zwięzła struktura z charakterystycznymi strukturami wskazuje na owulacje lub okres przed owulacyjny – w tym czasie zaleca się aktywność seksualną.
Ból owulacyjny
Ostry ból w dolnej części brzucha w połowie miesiączki może wskazywać na owulację. Przyczyną jest pęknięcie pęcherzyka Graafa oraz wylanie się płyny pęcherzykowego i krwi do jamy otrzewnowej. Bywa, że ból jest na tyle silny oraz długotrwały, że uniemożliwia współżycie, mogą również towarzyszyć objawy w postaci: gorączki, wymiotów czy bólu podczas oddawania moczu. Takich sygnałów nie można bagatelizować – mogą być objawem endometriozy bądź torbieli.
Zwiększone libido
Nasz zegar biologiczny jest naturalnym wyznacznikiem odpowiedniego czasu na seks. Przed owulacją wzrasta poziom hormonów, które zwiększają popęd seksualny. Poziom libido jest zależny również od wielu innych czynników. Niepokój, stres, niewłaściwe odżywienie czy nieregularny sen mogą obniżać libido zakłócając prace zegara biologicznego.
Temperatura ciała
Temperatura ciała zmienia się w ciagu dnia – w celu określenia owulacji wykonuj się pomiar każdego ranka zaraz po przebudzeniu. Po owulacji wzrasta poziom progesteronu prowadząc do nieznacznego powyższego temperatury ciała – około 37 stopni Celsjusza. Przed owulacja natomiast zauważa się spadek temperatury w okolice 36,4 do 36,3 stopni.
Kontrola temperatury pomoże Ci określić nawykowy termin występowania owulacji. Kolejne pomiary możesz zapisywać w notatniku lub przy pomocy aplikacji na telefon. Metod pomiaru temperatury ciała
Wrażliwe piersi
Pewnie zauważyłaś, że podczas cyklu miesiączkowego piersi staję się mniej lub bardziej wrażliwe na dotyk. Przyczyną są zmiany hormonalne, a dokładniej progesteronu. W trakcje owulacji zauważa się delikatne obrzmienie i zwiększoną wrażliwość piersi.
Dokładny dzień owulacji
Ustalenie z szwajcarską precyzją momentu nie jest kluczowe podczas starań o ciążę. Okno płodności otwiera się 3-5 dni przed owulacją i trwa przez 1-2 dni po owulacji. Czas życia plemników ocenia się na około 5 dni. Receptą aktywne współżycie wraz z nadejściem dni pierwszych dni płodnych.
W zasadzie ciężko ustalić dokładny termin jajeczkowania. Metoda pomiaru temperatury ciała cechuje się skutecznością na poziomie 43%, testery próbek moczu 63%. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z kilku metod jednocześnie.
Objawy wskazujące na problem z owulacją
Problem z owulacją może objawiać się w różnej postaci. Najczęściej są one przyczyną zaburzeń hormonalnym bądź chorób. Również tryb życia nie jest w tym przypadku bez znaczenia. Stres, nieregularny sen, złe żywienie także mogą wpływać na problemy z miesiączką.
- Nieregularne miesiączki – za prawidłowego wachania miesiączkowe uznaje się zakres plus-minus 4 dni. Większa wachania okresy miesiączkowania warto skonsultować z lekarzem.
- Bardzo krótkie lub długie cykle – cykl miesiączkowy uznawany za „zdrowy” oscyluje w granicach od 21 do 35 dni.
- Zbyt obfite miesiączki – dotyczą kobiet, które zużywają powyżej 10 podpasek w ciągu doby.
- Znikome miesiączki – trwające do 48 godzin, występują u kobiet zużywających do 2 podpasek. Zarówno zbyt obfite jak i znikome miesiączki są najczęściej spowodowane zaburzeniami hormonalnymi lub innymi chorobami.
- Stała temperatura ciała – podczas cyklu w skutek zmian hormonalnych dochodzi do spadku temperatury przed owulacją oraz podwyższenia po owulacji.
- Negatywne wyniki testów – zarówno moczu jak i śliny. Jeśli podczas całego cyklu miesiączkowego nie uzyskałaś pozytywnego możesz mieć problemy z owulacją. Paradoksalnie również częste wyniki pozytywne mogą być alarmującym sygnałem – występuje między innymi u kobiet z policystycznych zespołem jajników.