Nikt chyba nie zaprzeczy, że jednym z największych symbolów kobiecości jest piękny, obfity i jędrny biust. Owszem, sporo na tym polu dokonały reklamy, towarzyszący im seksizm i przedmiotowe postrzeganie kobiety, ale mimo to i tak piersi są już od wieków traktowane jako esencja piękna i obiekt pożądania.

Nic więc dziwnego, że wiele pań chce odpowiedzieć na tą tendencję poprzez podkreślenie ich naturalnego piękna, ujędrnienie ich a nawet… powiększenie. Istnieje wiele narzędzi, dzięki którym jest to możliwe. Suplementy, operacje chirurgiczne, domowe sposoby pielęgnacji i sport – to tylko niektóre z nich. W niniejszym artykule skupimy się przede wszystkim na tych środkach, które potocznie nazywamy suplementami diety. Przeanalizujemy ich optymalny skład, zbadamy zalety ich stosowania i jednocześnie zwrócimy uwagę na kilka istotnych, związanych z nimi kwestii.

Dlaczego suplementy, czyli atuty zoptymalizowanej diety

Na wstępie niniejszego tekstu wymieniliśmy – wśród wielu metod pielęgnacji piersi – suplementację i leczenie chirurgiczne. Oczywiście nikt nie kwestionuje zasadności uprawiania sportu, czy też stosowania innych, często domowych metod powiększania piersi. Niemniej warto zwrócić uwagę, że w wielu poradnikach dotyczących wyboru optymalnej metody powiększania piersi, porównywane są ze sobą jedynie te dwie metody. Która z nich jest lepsza?

I. Suplementacja jest metodą naturalną i bezpieczną dla zdrowia. Operacja chirurgiczna zawsze wiąże się z ryzykiem powikłań i dość długim okresem rekonwalescencji (nie mówiąc już o gojeniu się ran operacyjnych). Z kolei suplementy nie wywołują skutków ubocznych, chyba że są one związane z nieodpowiednim przyjmowaniem kapsułek lub nieprzemyślanym stosowaniem kremu.

II. Suplementy na powiększenie piersi działają długofalowo. Pierwsze efekty widać już po kilku tygodniach stosowania konkretnego produktu. I choć dla wielu kobiet tak długi czas oczekiwania na efekty może być nie do przyjęcia, to tylko taki wariant gwarantuje nam pełne bezpieczeństwo. Szybkie i często gwałtowne zmiany zachodzące w naszym organizmie niejednokrotnie przynoszą wiele szkód i zaburzają naturalne mechanizmy, które mają miejsce w ciele człowieka.

III. Dobrze przemyślana suplementacja zmusza nas do przyjęcia określonych zachowań, tj. zwiększenia aktywności fizycznej, poprawy stanu zdrowia, zmian w obrębie przyzwyczajeń dietetycznych. Jednym słowem – jest ona częścią bardziej złożonego procesu, którego skutkiem jest zwiększenie sił witalnych, których – po operacji – zwyczajnie nam brakuje.

Reasumując, suplementacja na powiększenie piersi jest o wiele korzystniejsza od chirurgicznych ingerencji z zewnątrz. Niemniej sam wybór optymalnej metody to nie wszystko. Istotne jest również to, jaki suplement będzie dla nas optymalny.

Suplementy na powiększenie piersi – co wybrać?

W sklepach (często internetowych) i aptekach można znaleźć wiele różnych suplementów powiększających biust. W zasadzie wybór przed którym stoi kobieta ogranicza się do dwóch różnych rodzajów suplementu: kremów i kapsułek. Z kobiecego punktu widzenia, korzystniejszym rozwiązaniem pozostanie krem, gdyż:

 • oddziałuje on bezpośrednio na tkankę piersi a nie na cały organizm,
 • jego konsystencja łatwo się wchłania, niejako „przy okazji” nawilżając skórę,
 • jego stosowanie nie wiąże się z ryzykiem „przedawkowania”, to przecież tylko krem,
 • można go łatwo aplikować na powierzchni piersi.

Jednym słowem, krem na powiększenie biustu będzie najbardziej efektywnym rozwiązaniem. Jakie substancje powinny się w nim znaleźć?

 1. Serdecznik pospolity – ta niezwykła roślina jest częstym składnikiem wielu suplementów na powiększenie piersi. Wyciąg z niej jest stosowany również w celu ustabilizowania cyklu miesiączkowego i zmniejszenia towarzyszącego mu nadmiernego krwawienia. Ciekawostką jest fakt, że wyciąg z serdecznika wykazuje również działanie chemoprewencyjne, które polega na zapobieganiu przekształcania się zmian nowotworowych w odmianę złośliwą.
 2. Liść Damiana – roślina, która zawiera mnóstwo fitoprogestyny. Dzięki temu zawarte w niej substancje czynne mogą wiązać się ze znajdującymi się w organizmie kobiety receptorami progesteronu, który – jak powszechnie wiadomo – jest żeńskim hormonem odpowiedzialnym m.in. za rozrost tkanki piersiowej.
 3. Palma sabałowa – kolejna roślina, która powinna być dobrze znana wszystkim miłośniczkom bezpiecznej i zdrowej suplementacji. W składach niektórych kremów na powiększenie piersi opisuje się ją jako „Saw Palmetto”. Co ciekawe, to niezwykłe zioło znajduje swoje zastosowanie u przedstawicieli obydwu płci. U kobiet wpływa ono na powiększenie biustu, podczas gdy u mężczyzn łagodzi skutki przerostu prostaty.
 4. Dzięgiel chiński – roślina (nazwa oryginalna Dong Quai), która jest bardzo często nazywana „kobiecym żeń-szeniem”. Zawarte w niej substancje korzystnie wpływają na zmniejszanie kobiecych dolegliwości, powodują zwiększony apetyt seksualny, regulują cykl miesiączkowy i pośrednio (dzięki fitoestrogenom) wpływają na zwiększanie objętości piersi.
 5. Oset błogosławiony – kolejna roślina, która jest bogatym źródłem fitoestrogenów. Jak łatwo się domyślić, również i ona wpływa na powiększenie i ujędrnienie biustu. Nawiasem mówiąc wyciąg z ostu wchodzi w skład wielu „kobiecych” suplementów diety.
 6. Koper włoski – roślina doskonale znana wszystkim kobietom karmiącym. Zawarte w niej substancje aktywne wpływają nie tylko na pobudzenie laktacji (skutkiem ubocznym jest wzrost piersi), ale też na zwiększenie podniecenia seksualnego. Poza tym wyciąg z kopru zmniejsza ryzyko powstawania zatorów wewnątrz piersi, dzięki czemu pokarm przepływa w nich o wiele łatwiej.
 7. Kozieradka – choć w naszym zestawieniu ta niezwykła roślina pojawiła się na samym końcu, to jest ona jednym z najskuteczniejszych składników kremów na powiększenie piersi. Wyciąg z kozieradki stymuluje produkcję dwóch żeńskich hormonów płciowych, to jest estrogenu i progesteronu. Czasami można go znaleźć również w postaci specjalnego olejku.

Krem na ujędrnianie biustu – co mówi nauka

O skuteczności kremów na powiększenie biustu decyduje nie tylko ich skład lub konsystencja, ale też skutki, jakie przynoszą one dla organizmu. Zdecydowana większość kremów posiada w swoim składzie naturalne fitoestrogeny. Cel ich stosowania jest prosty – mają one „symulować” stan ciąży, prowadząc jednocześnie do zwiększania obwodu piersi (bez wytwarzania pokarmu). Dlatego zaprzestanie stosowania niektórych kremów może doprowadzić do powrotu piersi do naturalnego rozmiaru.

Kobiety, które chcą tego uniknąć, powinny skorzystać również z innych form naturalnych metod powiększenia biustu, w tym np. częstszej aktywności fizycznej.

Czy to oznacza, że krem na ujędrnienie biustu jest nieskuteczny? Oczywiście, że nie. Większość dobrych kremów jest w stanie zwiększyć obwód biustu nawet o 2 – 5 cm. Biorąc pod uwagę fakt, że mówimy tu o metodach naturalnych, jest to wynik rewelacyjny. Niestety stosowaniu większości kremów towarzyszy… brak cierpliwości.

Wyniki o których mówiliśmy, mogą pojawić się dopiero po 2 – 3 miesiącach stosowania preparatu. Nic więc dziwnego, że większość kobiet (zachęcona reklamami) oczekuje natychmiastowych rezultatów i – niestety – decyduje się na zbyt szybkie przerwanie suplementacji.

Czy można łączyć ze sobą suplementy w postaci kremów i kapsułek? I tak i nie. Tak, ponieważ w ten sposób intensyfikujemy działanie suplementów działając jednocześnie od wewnątrz i od zewnątrz. Nie, ponieważ stosowanie nadmiernej suplementacji może doprowadzić do wielu powikłań, w tym do zaburzeń rytmu cyklu miesiączkowego i bólów w okolicach piersi.

Czy krem może szkodzić?

Krem na powiększenie biustu ma z definicji nie tylko wpływać na wzrost objętości piersi, ale też pielęgnować skórę i nadać jej zdrowy, jędrny wygląd. Problem w tym, że niektóre kremy posiadają w swoim składzie szkodliwe składniki, których długotrwałe oddziaływanie na skórę może doprowadzić do wielu różnych powikłań.

SLS

Dość kontrowersyjna substancja, z której korzystamy praktycznie na co dzień. Sodium Lauryl Sulfate, czyli laurylosiarczan sodu (SLS) to syntetyczny produkt, który może wywoływać zmiany skórne, stany zapalne, obrzęki i zaczerwienienia a nawet prowadzić do atopowego zapalenia skóry.

Dlaczego zatem tak często ją stosujemy? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: ponieważ SLS to produkt, który jest szkodliwy tylko przy długotrwałym oddziaływaniu na skądinąd delikatną skórę okolic biustu.

Związek ten nie jest groźny w przypadku mydeł lub innych środków myjących, gdyż te są z reguły dość szybko spłukiwane z naszego ciała. Krem na ujędrnienie biustu działa inaczej, gdyż bardzo często pozostawia się go aż do momentu jego całkowitego wchłonięcia przez skórę piersi.

Parabeny

Substancje syntetyczne, które nie powinny wejść w skład kremów na powiększenie piersi. Dlaczego? Co prawda nie są one toksyczne, ale w niektórych przypadkach mogą wywołać zmiany skórne, stany zapalne a nawet podrażnienia. Poza tym długotrwałe oddziaływanie tej substancji na skórę piersi może doprowadzić do jej magazynowania w warstwie podskórnej i do powstawania przebarwień wywołanych przez promieniowanie ultrafioletowe.

Co ważne, parabeny mogą zmniejszać skuteczność niektórych kremów na wzrost piersi. Zawarte w nich substancje zmniejszają aktywność receptorów estrogenowych, co oczywiście prowadzi do zmniejszenia aktywności znajdujących się w kremie fitoestrogenów. W bardzo rzadkich przypadkach związki parabenów mogą też doprowadzić do atopowego zapalenia skóry.

Krem na powiększenie biustu – stosowanie od strony praktycznej

Skuteczność kremów na powiększenie piersi jest zależna od wielu czynników. Jednym z nich jest metodologia ich aplikacji na powierzchni biustu a także warunki, w których suplement jest stosowany. Dlatego podczas stosowania kremów na powiększenie i ujędrnienie biustu należy:

 • odpowiednio przygotować piersi poprzez masaż, polewanie ich naprzemiennie zimną i ciepłą wodą a także dokładne oczyszczenie ich powierzchni ze wszelkich toksyn.
 • wykonać stosowne oględziny skóry piersi, zwłaszcza pod kątem ewentualnych zmian alergologicznych; warto też sprawdzić, czy na powierzchni skóry nie pojawiły się jakiekolwiek rany, których istnienie mogłoby doprowadzić do podrażnień skórnych,
 • rzetelnie spłukać piersi i wysuszyć je, przy czym sama aplikacja kremu powinna nastąpić tuż po kąpieli, gdy skóra jest najbardziej chłonna,
 • nakładać krem w ściśle określony przez producenta sposób, najlepiej z ominięciem brodawek sutkowych; krem należy aplikować niewielkimi porcjami za pomocą ruchów kolistych.

Przeciwwskazania – co warto wiedzieć?

Z kremów nie powinny korzystać kobiety, które aktualnie są w ciąży lub karmią. Na chwilę obecną nie przeprowadzono badań, które dałyby jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy zawarte w nich substancje aktywne rzeczywiście szkodzą dziecku lub przenikają do mleka.

Krem na powiększenie biustu nie powinien być też stosowany przez kobiety uczulone na którykolwiek z jego składników. Zaleca się też, by nie stosowały go panie, które cierpią na różne schorzenia dermatologiczne. W przypadku ich wystąpienia warto skonsultować się z lekarzem.

Z kremów ujędrniających nie powinny korzystać kobiety u których występuje ryzyko istnienia poważnych chorób piersi. Mowa tu zwłaszcza o zmianach nowotworowych, których rozwój – po aplikacji kremu – mógłby zostać znacznie przyspieszony.

Jak zwiększyć efektywność kremów – kilka prostych porad

Dobry krem na powiększenie biustu powinien skutecznie zwiększyć ich obwód. Istnieją jednak bezpieczne metody zwiększenia efektywności jego stosowania. Co ważne, nie wymagają one stosowania dodatkowej suplementacji.

Masaż piersi

Dość prosta metoda, dzięki której można łatwiej pobudzić do działania naczynia krwionośne znajdujące się w obrębie biustu. Kompleksowy masaż biustu nie tylko sprzyja ich powiększeniu, ale pozwala też na odpowiednio szybkie wykrycie wszelkich zmian nowotworowych, guzków itd.

Ćwiczenia

Bardzo skuteczny sposób na powiększenie piersi. Odpowiednio dobrany wysiłek stymuluje zarówno sam biust, jak i podtrzymujące go mięśnie. Dzięki temu regularne ćwiczenia wpłyną nie tylko na rozmiar piersi, ale też ich jędrność. Najpopularniejszą formą ćwiczeń na powiększenie piersi są pompki. Można je wykonywać w tradycyjny sposób lub też z nogami na podwyższeniu.

Kąpiele

Kolejny sprawdzony sposób na powiększenie biustu. Rzecz jasna długotrwałe przesiadywanie w wannie z gorącą wodą raczej się nie sprawdzi. Tego typu kąpiel zbyt rozleniwia skórę! O wiele lepszym rozwiązaniem jest prysznic, który powinien być wykonywany naprzemiennie zimną i ciepłą wodą.

Kosmetyki czy suplementy – co warto wybrać?

W niniejszym artykule nieprzypadkowo skupiliśmy się na kremach na ujędrnianie biustu, dostępnych w formie wygodnych suplementów diety. Produkty te mają ogromną przewagę nad analogicznymi kosmetykami, choć ich skład jest niejednokrotnie dość zbieżny.

Po pierwsze, suplementy oparte są wyłącznie na naturalnych składnikach dostępnych w codziennym pożywieniu. Nie jest tajemnicą, że niektóre z nich można aplikować bezpośrednio na skórę piersi. Kobiecy biust wykazuje zdolności do wchłaniania substancji aktywnych, dzięki czemu skuteczność zastosowanych w ten sposób produktów jest wyższa niż w przypadku tabletek powiększających piersi.

Po drugie, kosmetyki do pielęgnacji piersi często wykazują właściwości podrażniające. Jest to głównie „zasługą” ich syntetycznych składników, które w przypadku skóry wrażliwej mogą przedostać się głębiej i wywołać stany zapalne (w tym atopowe zapalenie skóry). Poza tym stosowanie niektórych kosmetyków może doprowadzić do powstawania przebarwień, które – niezależnie od wielkości biustu – i tak wyglądają mało atrakcyjnie.

Kilka słów podsumowania

Naturalny krem na ujędrnienie biustu to jedyny (może poza aktywnością fizyczną) skuteczny sposób na powiększenie piersi. Warto pamiętać, że nawet ograniczone efekty jego stosowania są mniej dokuczliwe od zabiegów chirurgicznych i związanych z nimi powikłań. Co więcej, istnieje wiele kobiet, którym kremy do powiększania biustu naprawdę pomogły

1 Comment

 • Ula89
  Posted 18 stycznia 2021 16:41 0Likes

  Szczotkowanie na sucho, masaż i ćwiczenia plus dobre składniki z kremu. No i bez chemii tak jak piszecie 😀

Dodaj komentarz