PlodnaPolka.pl » Ciąża » Jak zmieniają się piersi podczas i po ciąży?
Jak zmieniają się piersi w ciąży?

Jak zmieniają się piersi podczas i po ciąży?

W trakcie ciąży piersi ulegają zmianom nie tylko w wyglądzie, ale także w rozmiarze. Kobieta w tym czasie może odczuwać pewien dyskomfort i zazwyczaj konieczny jest zakup specjalnego stanika, który zapobiegnie dolegliwościom bólowym i podtrzyma rosnące piersi. Jak wyglądają piersi po karmieniu oraz piersi po ciąży? W jaki sposób o nie zadbać w tym okresie?

Zmiany w wyglądzie piersi w ciąży

Począwszy od momentu zapłodnienia, ciało kobiety zaczyna przygotowywać się na rosnące w nim życie. Przemiany zachodzą zarówno w obrębie brzucha, macicy, ale także w piersiach kobiety.

Pierwszy trymestr

W pierwszym trymestrze ciąży kobieta zazwyczaj zaobserwować może wiele zmian w tym zakresie. Brodawki i piersi stają się bardzo wrażliwe na dotyk, natomiast burza hormonów prowadzi do zmian w strukturze piersi. Dyskomfort zazwyczaj mija po pierwszym trymestrze ciąży, jednak niektóre przyszłe mamy borykają się z wrażliwymi brodawkami przez całe dziewięć miesięcy. Pierwsze miesiące ciąży są związane z łagodnym lub nieco gwałtowniejszym wzrostem piersi – wszystko zależy od danego organizmu. Okazuje się, że biust może nawet dwukrotnie wzrosnąć w tym czasie. Nikogo nie powinien dziwić ten fakt, gdyż w tym okresie piersi napełniają się mlekiem.

Zazwyczaj po paru tygodniach kobieta musi kupić nowy biustonosz o większym rozmiarze. Klasyczne modele ciążowe zazwyczaj nie mają szwów i posiadają szerokie paski. Wykonywane są z oddychającej i miękkiej tkaniny, dającej przyszłej mamie wygodę każdego dnia.

Drugi trymestr

W drugim trymestrze ciąży piersi zaczynają produkować mleko za pomocą nowych komórek. Pokarm jest zazwyczaj wytwarzany około 22 tygodnia ciąży. Hormony w tym szczególnym czasie zapobiegają wyciekaniu pokarmu i nagromadzeniu się mleka, dlatego kobieta nie powinna się tym denerwować. Najczęściej brodawki w drugim trymestrze są nieco ciemniejsze, ponadto na otoczce piersi zaobserwować można niewielkie bruzdki. Są one nazywane gruczołami Montgomery-ego i wytwarzają sebum nawilżające, które ma za zadanie zapobiegać infekcjom piersi i chronić je przed bólem.

Piersi w tym czasie wystarczy obmywać ciepłą wodą, następnie delikatnie osuszać za pomocą ręcznika. Kobiety z płaskimi lub wklęsłymi brodawkami około 32 tygodnia ciąży może korzystać z osłonek formujących. Wpływają one na lekkie wyciągnięcie brodawek, co pozwoli łatwiej chwycić dziecku pierś. Ten aspekt jednak wato omówić ze swoim lekarzem.
Dosyć szybko wzrost piersi w ciąży zazwyczaj jest związany ze swędzeniem i powstawaniem rozstępów na biuście. Sięgnijmy po łagodny krem nawilżający i preparaty, które pozwolą zapobiec rozstępom. Zauważyć warto, że jest to kwestia genetyczna i w wielu przypadkach nawet specjalne środki nie pomogą w walce z rozstępami, jednak po pewnym czasie stają się one mniej widoczne.

Trzeci trymestr

Ostatni trymestr ciąży zazwyczaj wpływa na stan piersi w taki sposób, że stają się one obolałe, a przyszła mama odczuwa ich ciężkość. Jeśli zwłaszcza nocą te objawy są dokuczliwe, warto sięgnąć po specjalny biustonosz do spania. W trakcie lekkich aktywności fizycznych piersi podtrzyma natomiast sportowy biustonosz, zapobiegający dolegliwościom bólowym.

Przed porodem konieczne jest zakupienie kilku biustonoszy do karmienia. Warto poprosić o radę doświadczonego sprzedawcę w wyborze biustonosza tego typu. Każdy organizm przyszłej mamy rządzi się swoimi prawami i jest inny, jednakże najczęściej piersi w trakcie ciąży rosną o jeden lub dwa rozmiary. Klatka piersiowa ulega poszerzeniu, przez co obwód pod biustem także może się zwiększyć.

Piersi po porodzie

Mleko w piersiach jest już przygotowane przed narodzinami maleństwa. Przyszła mama zaobserwować może niewielkie wycieki pierwszego mleka odznaczającego się kleistą i gęstą konsystencją. To zjawisko jest dosyć powszechne zwłaszcza pod koniec ciąży. Ochronę przed mokrymi plamami zapewnią kobiecie wkładki laktacyjne.

Kilka dni po porodzie (2-4 dni) kobieta zaczyna odczuwać twardość piersi i ich wypełnienie pokarmem. Taki stan rzeczy może zaobserwować także nieco później, zwłaszcza, gdy podczas porodu doszło do komplikacji lub konieczne było cesarskie cięcie. Uczucie przepełnienia piersi jest ściśle związane z intensywnym krążeniem krwi, a także z większymi ilościami mleka. Pomału dochodzi do spadku hormonów ciążowych w organizmie, co prowadzi do aktywnej produkcji mleka.

Kobieta po porodzie może czuć lekki ból w piersiach i dyskomfort związany z obrzękiem. Nie należy jednak przerywać karmienia dziecka piersią, gdyż dolegliwości miną w ciągu kilku dni.

Piersi podczas karmienia

Pierwsze miesiące po porodzie kojarzą się matkom najczęściej z ciągłym karmieniem dziecka. Odczuwa ona uczucie pełności w piersiach, które pomału zacznie ustępować. Poziom laktacji powinien utrzymać się na prawidłowym poziomie, zwłaszcza jeśli karmienie następuje na żądanie i dziecko rozwija się zdrowo. Po około pół roku karmienia piersi mogą się zmniejszać, gdyż dochodzi do wytwarzania mniejszej ilości tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj po kilkunastu miesiącach od narodzenia dziecka piersi powracają do rozmiaru sprzed okresu ciąży.

Piersi po karmieniu

Zakończenie etapu karmienia dziecka piersią powoduje, że zmiany w piersiach, które powstały w trakcie laktacji, ulegają cofnięciu. Nie ma tutaj znaczenia fakt, jak długo dziecko było karmione piersią. Całkowite odstawienie dziecka od piersi zawsze wiązać się będzie do stopniowego powrotu stanu piersi sprzed ciąży. Kolejna ciąża u kobiety doprowadzi natomiast do tego, że cały etap rozpocznie się od nowa.

Jak przywrócić jędrność biustu?

Jędrny biust po porodzie jest marzeniem wielu kobiet. Ćwiczenia i lekka aktywność fizyczna już od początku ciąży pozwoli na zachowaniem zdrowej kondycji skóry i jej ukrwienie.

Zabiegi na biust wykonuje się najczęściej po zakończeniu laktacji. Kosmetyczka korzysta zazwyczaj ze specjalnego laseru lub mikroprądu, bazując także na peelingach i tym podobnych. Ważne jest, aby wybrać taką metodę ujędrniania piersi, która całkowicie pokryje się z naszymi potrzebami i da jak najlepsze efekty.

Właściwa pielęgnacja i aktywność fizyczna

Kluczem do sukcesu w przypadku powrotu do formy piersi sprzed ciąży i ich ujędrnieniu są dobre biustonosze, regularne ćwiczenia, a także właściwa pielęgnacja. Niezwykle ważna jest także spożywanie zbilansowanej diety i pamiętanie o nawodnieniu organizmu, a także o higienicznym trybie życia.

Bardzo istotne w trakcie ciąży, jak i po ciąży jest szybkie reagowanie na zmiany w obrębie biustu. Po zakończeniu karmieniu piersi znacznie stracą na objętości i wtedy trzeba poszukać nowego biustonosza. Kobieta w tym okresie zauważy z pewnością mniejszą okrągłość biustu, który zacznie opadać. Konieczne jest stosowanie stanika, który zapobiegnie opadaniu, a także podtrzyma biust. Stanik nie może uciskać piersi, musi być dopasowany i dodatkowo wzmocniony. Sprawdzą się zapewne szerokie ramiączka, a także fiszbiny (po okresie karmienia), które obejmą cały biust. Jeśli nie potrafimy samodzielnie dobrać biustonosza i zależy nam na najlepszym wyborze, możemy skorzystać z pomocy sprzedawców w sklepach z bielizną. Stanik nie może uciskać piersi ani być zbyt luźny, dlatego wybór nie jest wbrew pozorom najłatwiejszy. Przyszłe mamy, jak i kobiety po porodzie mogą wybierać wśród wielu modeli biustonoszy, które mają także konkretne przeznaczenie – sportowe biustonosze, staniki dla mamy karmiącej itp.

Aktywność fizyczna

Kolejnym aspektem pozwalającym zachować jędrny biust jest aktywność fizyczna. Kobieta powinna ćwiczyć pilates, jogę, aerobic w wodzie, czy proste ćwiczenia aerobowe w domu. Wpływają one na kondycję i samopoczucie przyszłej mamy. Elastyczna skóra to taka, która regularnie jest nawilżana. W tym przypadku sprawdzą się specjalne żele i kremy, pobudzające mikrokrążenie krwi i napinające skórę na biuście. Preparaty trzeba nakładać delikatnie, za pomocą okrężnych ruchów, od dołu, aż do góry biustu. Innym rozwiązaniem są specjalnie kuracje przykładowo w ampułkach, które mają za zadanie stymulować odnowę komórkową oraz wzmocnić i napiąć skórę na piersiach.

Podobne artykuły ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.