PlodnaPolka.pl » Płodność » Jak często i kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę
Jak się kochać, żeby zajść w ciążę?

Jak często i kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę

Parom starającym się o zajście w ciąże zaleca się współżycie w określonych pozycjach, leżenie po stosunku, uprawianie seksu w określone dni. Czy wszystkie te zalecenia są rzeczywiście pomocne? Jak kochać się aby zajść w ciążę i nie zatracić przyjemności seksu – sprowadzając go jedynie do prokreacji?

Jak często się kochać?

Zazwyczaj zaleca się aktywne współżycie na tydzień przed owulacją – codziennie lub co drugi dzień. Organizm kobiety nie zawsze działa jak w zegarku, nawet przy regularnych miesiączkach owulacja może nastąpić w różnym innym etapie cyklu. O ile Wasze libido pozwala, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kochać się regularnie nawet poza spodziewanymi dniami płodnymi.

Plemniki potrafią przeżyć w organach rozrodczych kobiety nawet do 7 dni (zdolność do zapłodnienia utrzymują przez 2-4 dni). Ich czas życia zależy od jakości nasienia oraz środowiska panującego wewnątrz organów. Regularny seks przed owulacją jest wskazany – dobrze, aby podczas owulacji plemniki czekały w stanie gotowości.

Jakość nasienia, a częstotliwość współżycia

Zalecenia podejmowania aktywności seksualnej co 2-3 dzień podczas dni płodnych jest nadal popularnym mitem. Abstynencja seksualna ma prowadzić do poprawy jakości nasienia, gdy tymczasem badania jednoznacznie wskazują na zupełnie odwrotny skutek.

Badacze na postawie ponad 9 tysięcy próbek nasienia pobranych od 6 tysięcy pacjentów zbadali związek między abstynencją seksualną, a jakością nasienia. Wykazano istotną korelację pomiędzy okres abstynencji a objętością nasienia, stężeniem, ruchliwością oraz całkowitą liczbą plemników.

Najlepsze parametry nasienia uzyskano z próbek mężczyzn po 1 dniowym okresie wstrzemięźliwości seksualnej. Ponadto przy próbkach pacjentów o 11-14 dniowej abstynencji zauważono znaczny spadek ruchliwości plemników oraz zmniejszenie liczby plemników o prawidłowej morfologii.

W dni płodne oraz niepłodne możecie kochać się praktycznie codziennie. Dla zachowania odpowiedniej jakości nasienia nie należy przekraczać 10-dniowego okresy abstynencji. Częstotliwość współżycia zależy od popędu seksualnego partnerów – trzymanie się sztywnych zaleceń może powodować niepotrzebny stres wpływając negatywnie na libido oraz poczęcie dziecka. Staranie się o dziecko jedynie podczas dni płodnych może zmniejszyć szanse na zapłodnienie.

Jak współżyć, aby zwiększyć szanse na zapłodnienie

Rozwiewając nieścisłości co do częstotliwości aktywności seksualnej, czas na kilka porad, które zwiększa szanse na zapłodnienie. Są to wskazówki, które warto mieć na uwadze podczas starań o dziecko.

Nie przeocz dni płodnych

Dni płodne trwają około 5-7 dni podczas których dochodzi do jajeczkowania. Mimo, iż dokładny termin owulacji jest trudny do określenia warto wiedzieć kiedy otwiera się okno płodności charakteryzujące się największą szansą na zapłodnienie. Jest to również okres, w którym należy regularnie się kochać.

Zalecane pozycje seksualne

Za pozycje seksualne sprzyjające zapłodnieni uznaje się wszystkie, w których kobieta leży na plecach (misjonarska) oraz pozycje kolanowo-łokciowe. Nie zalecamy jednak sztywno trzymać się tej reguły. Podczas wytrysku plemniki znajdujące się w ejakulacie trafiają bezpośrednio do jajowodów w zalewnie kilka sekund.

Współżycie według sztywno określonego scenariusza może prowadzić do rutyny – zamiast czerpać przyjemność będziecie odczuwać potrzebę wykonania obowiązku. Jeśli macie ochotę po prostu poszaleć to zróbcie.

Kochajcie się z miłości – nie obowiązku

Długie starania o dziecko mogą działać stresująco – nie jest to korzystna sytuacja wobec jakości nasienia jak i środowiska panującego wewnątrz narządów rozrodczych kobiety. Wasze współżycie nie powinno polegać jedynie na przekazaniu plemników. Orgazm kobiet może zwiększać szanse na zapłodnienie.

Teoria wskazująca na istotną rolę kobiecego orgazmu wskazuje na tzw. zasysanie ejakulatu, spowodowane skurczami macicy pomagając plemnikom przedostać się do jajowodów. Pomimo braku jednoznanego potwierdzenia tej teorii, bezsprzeczne pozostaje, że lepiej mieć orgazm niż go nie mieć. Zdolność kobiet do jego osiągnięcia wymaga pracy zespołowej – znajomości własnego ciała oraz świadomości partnera odnośnie potrzeb seksualnych drugiej połówki.

Poleż chwilę po współżyciu

Po wytrysku warto poleżeć przez kilkanaście minut w pozycji z lekko uniesioną miednicą. Możesz podłożyć poduszkę pod pośladki lub unieść kolana. Leżenie w takiej pozycji ma sprawić, aby jak największa ilośc nasienia pozostała w okolicach szyjki macicy.

Ogranicz seks oralny

Podczas seksu oralnego na narządach intymnych pozostaje ślina zawierająca enzymy trawienne. Kontakt śliny ze spermą oddziaływuje negatywnie na znajdujące się niej plemniki. Badania jednoznacznie nie potwierdziły tej teorii, póki co udowodniono, że mogą zmniejszać ruchliwość plemników u niepłodnych mężczyzn – tego samego efektu nie zauważono u płodnych pacjentów. Mimo wszystko, w okresie dni płodnych można nieco ograniczyć seks oralny.

Unikaj lubrykantów

Używanie lubrykantów może wpływać na ograniczoną zdolność plemników do dotarcia do szyjki macicy. Znacznie lepszym rozwiązaniem dla par starających się o dziecko jest poświęcenie większej ilości czasu na grę wstępną. W ten sposób naturalnie zwiększycie nawilżenie organów intymnych kobiet – a być może również Wasz seks będzie bardziej satysfakcjonujący.

Ile trwają starania o dziecko?

Starania o dziecko mogą trwać nawet kilka lat i nie zawsze oznacza to bezpłodność. Im dłużej staramy się o owocne zapłodnienie tym większą presja na nas ciąży. Sprowadzenie seksu do czystej prokreacji może powodować stres i zmniejszać szanse na poczęcie. Jeśli Wasze starania o dziecko trwają dłużej niż rok warto udać się do lekarza. Oczywiście dotyczy to obojga partnerów – wykonanie niezbędnych badań pozwoli ocenić Wasz stan zdrowia. Problem może leżeć po stronie kobiety jak i mężczyzny, dlatego ważne jest abyście oboje udali się na wizytę lekarską.

Wiele par, które przez lata starały się o dziecko, zaszły ciążę kiedy o tym nie myśleli. Podczas romantycznej podróży, seksu w nowo nabytym mieszkaniu czy domu. Tak zwane wyłączenie umysłu i oddanie się czystej przyjemności może być kluczem w Waszym współżycia starając się o ciążę.

Podobne artykuły ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.