Zapytaj eksperta

Świadoma ciąża

Asia, 27 lat

2017-05-26


Dzień dobry,

mam 27 lat, wyszłam niedawno za mąż, chciałabym starać się o dziecko i do tego jakoś się przygotować. Co powinnam najpierw zrobić, jakie wykonać badania? Proszę o odpowiedź i poradę.

dr n. med. Grzegorz Mrugacz

dr n. med. Grzegorz Mrugacz

Ginekolog-położnik, specjalista leczenia niepłodności


dr n. med. Grzegorz Mrugacz

Dzień dobry Pani Asiu,


przygotowanie się do ciąży na pewno jest korzystnym działaniem, sprzyjającym przyszłej mamie i jej dziecku. Warto aby zarówno Pani, jak i mąż zadbali o zdrową, dobrze zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy i mikroelementy, unikali używek zwłaszcza palenia papierosów i nadmiaru alkoholu. Dobra kondycja fizyczna, odpowiednia waga również jest wskazana. Dodatkowo już kilka miesięcy przed rozpoczęciem starań rekomendowane jest przyjmowanie przez kobiety kwasu foliowego, można także rozważyć suplementację witaminy D3. Warto również profilaktycznie zbadać się u lekarza ginekologa, posiadać aktualne wyniki cytologii. Szereg badań, w tym morfologia, badanie moczu, badania na choroby zakaźne są obowiązkowe dopiero po zajściu w ciążę, ale wcześniej można również sprawdzić m.in. przeciwciała IgG i IgM różyczki. W przypadku braku odporności można się zaszczepić, chociaż wówczas przynajmniej miesiąc należy odczekać z zajściem w ciążę. Na etapie starań o dziecko można również rozpocząć szczepienia na WZW B, które mogą być kontynuowane w ciąży.
Przede wszystkim proszę zadbać również o spokój i nie stresować się staraniami o dziecko, które mogą potrwać kilka miesięcy, co jest zupełnie naturalne. Życzę wszystkiego dobrego i by wkrótce Państwa rodzina szczęśliwie się powiększyła.


Pozdrawiam serdecznie,
dr n. med. Grzegorz Mrugacz, ginekolog, specjalista ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian

Komentarze(0)


Pytania internautów