Zapytaj eksperta

Stosowanie DHEA

Magda, 33 lat

2018-04-16

Witam,

w związku z problemami z zajściem w ciążę lekarz zaproponował kurację DHEA ELJOT. Czy to jest popularnie stosowana metoda? Jaka jest skuteczność? Czytałam, że to pochodna testosteronu. Jaki ma wpływ na płodność? Podczas stosowania tworzą się na twarzy (czoło, broda) duże, naciekowe gule podskórne. Czy można jakoś temu zaradzić? Może stosować jednocześnie z DHEA jakiś preparat, który uchroni przed takimi krostami?

dr n. med. Grzegorz Mrugacz

dr n. med. Grzegorz Mrugacz

Ginekolog-położnik, specjalista leczenia niepłodności


dr n. med. Grzegorz Mrugacz

Dzień dobry Pani Magdo,

wiele czynników może wpływać na problemy związane z uzyskaniem ciąży, w zależności od zdiagnozowanych zaburzeń lekarz zaleca wybrane metody leczenia. Nie znając Pani sytuacji medycznej trudno ocenić, dlaczego akurat kuracja tym preparatem została zaproponowana. Zdarza się, że niektórzy lekarze stosują DHEA, z nadzieją na poprawę jakości komórek jajowych kobiet. Trudno mówić o skuteczności tego preparatu, bowiem brakuje badań na szeroką skalę, które jednoznacznie dałyby odpowiedź na temat efektów stosowania DHEA w leczeniu niepłodności. Przyjmowanie leków i suplementów diety powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem, jeżeli pojawiają się skutki uboczne należy o nich również powiadomić lekarza, który zadecyduje o dalszym stosowaniu preparatu.

Pozdrawiam serdecznie,

dr n. med. Grzegorz Mrugacz, ginekolog, specjalista ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian

Komentarze(1)


Celinka

2019-01-05 17:12:30

Ja podczas starań o dziecko stosowałam wiele różnych tabletek, które miały mi pomóc w zajściu w ciążę. Nie znam twojego przypadku, ale wydaje mi się, że jeśli tabletki, które przyjmujesz źle działają na twój organizm to należy to skonsultować z lekarzem. Ja gdy starałam się o dziecko zaczęłam również kontrolować swój cykl za pomocą komputera cyklu myway. On oprócz bdania temperatury, badał również poziom hormonu LH i jakość śluzu szyjkowego. Dzisiaj mam roczne i dwu letnie dziecko. Swój komputer kupiłam na stronie naturalnaplodnosc.


Pytania internautów