Zapytaj eksperta

Starania o trzecie dziecko

Magadalena, 22 lat

2017-06-12

Witam,


mam 22 lata i mam dwójkę dzieci prawie 2 letnie i 3 letnie. Chcę zajść w kolejną ciążę i nie mogę. Nie używamy z mężem żadnych zabezpieczeń. Staramy się już prawie dwa lata. Karmię piersią przez co nie mam regularnej miesiączki. Przy pierwszym też karmiłam piersią, mimo to zaszłam w ciążę. Chodzę do ginekologa ale wstydzę się powiedzieć, że staram się o kolejne dziecko.

dr n. med. Grzegorz Mrugacz

dr n. med. Grzegorz Mrugacz

Ginekolog-położnik, specjalista leczenia niepłodności


dr n. med. Grzegorz Mrugacz

Dzień dobry Pani Magdaleno,


powrót płodności w przypadku karmienia piersią to kwestia bardzo indywidualna, która po każdej ciąży może wyglądać inaczej. Miesiączka pojawia się ponownie w różnym tempie. Menstruacja może, ale nie musi być poprzedzona owulacją, również naturalnym jest występowanie cykli nieregularnych, stąd trudniej też określić kiedy przypadają dni płodne. Karmienia piersią nie należy traktować jako metody antykoncepcyjnej, bowiem kobiety wówczas zachodzą niejednokrotnie w ciążę. Jednocześnie ten stan może utrudniać poczęcie kolejnego dziecka. Proszę się zatem na razie nie martwić, niewykluczone, że Państwa starania zakończą się sukcesem, w okresie gdy Pani jeszcze przystawia dziecko do piersi. Natomiast Pani organizm powinien wrócić do normy w obszarze płodności po zakończeniu już karmienia piersią.


Proszę również odważnie zadawać pytania swojemu lekarzowi odnośnie zdrowia i Pani planów macierzyńskich. Zawsze dobrze znać odpowiedzi na nurtujące nas wątpliwości, a lekarz, jako kompetentna osoba może udzielić rzetelnych odpowiedzi. Nie ma przecież nic złego w staraniu się o kolejne dziecko, jeżeli Pani i mąż jesteście zdrowi i na to gotowi.


Życzę Pani wszystkiego dobrego,


dr n. med. Grzegorz Mrugacz, ginekolog, specjalista ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian

Komentarze(0)


Pytania internautów