Zapytaj eksperta

Starania o kolejną ciążę

Justyna, 27 lat

2017-05-30

Witam,

od 2 lat staramy się o ciąże. W październiku 2016 roku miałam robioną laparoskopię, która potwierdziła u mnie endometriozę, oraz drożne jajowody. Po dwóch miesiącach zaszłam w ciążę, jednak w 8 tyg. poroniłam. Zrobiono mi zabieg czyszczenia macicy. Od tamtej pory minęło ponad pół roku i w dalszym ciągu jedna kreska. Lekarz prowadzący stwierdził że wszystko jest w porządku. Czy powinnam zrobić jakieś dodatkowe badania? Jeżeli nie uda mi się zajść w ciąże rok po poronieniu, czy ponownie powinnam mieć robioną laparoskopię, czy istnieje dalsza diagnostyka?

dr n. med. Grzegorz Mrugacz

dr n. med. Grzegorz Mrugacz

Ginekolog-położnik, specjalista leczenia niepłodności


dr n. med. Grzegorz Mrugacz

Dzień dobry Pani Justyno,


przede wszystkim przykro mi, że straciła Pani wyczekiwaną ciążę. Od poronienia minęło kilka miesięcy, a organizm też potrzebował trochę czasu, by wrócić do normy. Zazwyczaj starania o dziecko trwają kilka miesięcy, zatem jeżeli Pani badania są obecnie prawidłowe powinni Państwo dalej próbować i uzbroić się w cierpliwość. Jednocześnie należy pamiętać, że zdiagnozowana endometrioza może utrudniać zagnieżdżenie się zarodka. Jest to choroba nieuleczalna, powinna być stale monitorowana przez lekarza. Laparoskopia jest najlepszą metodą diagnostyczną w takim przypadku, ale też zabiegową, bowiem pozwala usunąć pojawiające się ogniska endometriozy. Niewykluczone, że w przyszłości taki zabieg może być jeszcze wskazany u Pani, ale to będzie już zależało od stanu Pani zdrowia, natomiast nie jest to związane z terminem wykonania ostatniej laparoskopii. W zależności od zaawansowania choroby stosuje się różne formy leczenia, zarówno farmakoterapię, zabiegi, jak i metody wspomaganego rozrodu, czyli in vitro. Znając dokładnie Pani sytuację medyczną lekarz, najlepiej ginekolog specjalizujący się w leczeniu niepłodności, powinien zaproponować właściwe leczenie, biorąc pod uwagę Pani zdrowie i plany macierzyńskie.


Proszę zatem nie poddawać się i dalej walczyć.

Pozdrawiam serdecznie,


dr n. med. Grzegorz Mrugacz, ginekolog, specjalista ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian

Komentarze(1)


Magdalena

2017-08-17 20:36:12

Witam staramy sie o drugie dziecko 2 lata w sumie to nawet ponad syn ma 4 lata I zachodząc z nim w ciaze nawet nie wiedziałam kiedy do tego doszlo a o drugie staramy sie tak długo i nic ... Bralam clostibellgyt pól roku i właśnie zakończyłam branie tych tabletek lekarz stwierdził ze muszę zrobić sobie przerwę w lekach ... Badanie FSH w porządku co może być nie tak??


Pytania internautów