Zapytaj eksperta

Siedem lat walki

Ula, 34 lat

2017-03-21

Dzień dobry Panie doktorze,
od 7 lat staram się zajść w ciążę. Miałam zdiagnozowaną macicę łukowatą, wykonaną laparoskopię, wycięte ogniska endometriozy i "przepchane" jajowody. Wyniki hormonów mieszczące się w normie. Owulacja również występuje. Mąż został przebadany. Jestem alergikiem (pszenica, nabiał). Brakuje mi pomysłu gdzie może leżeć problem. Dodam, że po owulacji mniej więcej w 7-10 dniu po czuje dość intensywny ból jajnika w którym była owulacja. Czuję samą owulację, robię testy owulacyjne. Monitoring też potwierdził nie raz pęknięcie pęcherzyka. Czuję się bezradna i bezsilna. Proszę o pomoc choć nie wiem czy jest to możliwe drogą internetową. Pozdrawiam.

dr n. med. Bartosz Pietrzycki

dr n. med. Bartosz Pietrzycki

Ginekolog-położnik, specjalista leczenia niepłodności


dr n. med. Bartosz Pietrzycki

Dzień dobry Pani Urszulo,
z pewnością opis Pani sytuacji nie powinien stanowić o wydawaniu konkretnych zaleceń lekarskich, ale odnoszę wrażenie, że czas jaki się Państwo starają o dziecko powinien stanowić o podejmowanych decyzjach. Sugeruję, by skierować swoje działania w stronę tzw. metod wspomaganego rozrodu. W zależności od akceptacji tych form leczenia można próbować Państwu pomagać za pomocą inseminacji domacicznej lub in vitro.
Dlaczego taka sugestia:
- czas: 7 lat starań o ciążę;
- stwierdzona endometrioza – być może stąd dolegliwości bólowe;
- „przepchane jajowody” – do końca nie jest jasne, co Pani ma na myśli, ale jeśli był kłopot z ich drożnością to leczenie powinno skłaniać się do in vitro;
- brak innych problemów – regularne cykle z owulacją, brak informacji o stanach zapalnych, czy nieprawidłowości w parametrach nasienia.

Czasem dopiero procedura in vitro daje informacje na temat niektórych przyczyny niepłodności i pozwala nam odpowiedzieć na pytania: czy mamy prawidłowe komórki jajowe? czy dochodzi do prawidłowego zapłodnienia? czy zarodki rozwijają się poprawnie?

Trzymam za Państwa kciuki i pozdrawiam,
dr n. med. Bartosz Pietrzycki, ginekolog, specjalista ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian

Komentarze(0)


Pytania internautów