Zapytaj eksperta

Przygotowanie do ciąży - witaminy, choroby zakaźne

K.S., 28 lat

2017-03-09

Witam, staram się z mężem o pierwsze dziecko i nie ukrywam, że podchodzę do tego z dość dużym przejęciem. 1) Odmówiono mi wypisania skierowania (ponieważ tylko planuję, a nie jestem jeszcze w ciąży) na choroby zakaźne, tj. różyczka, HIV, HCV, HBs, toksoplazmoza, cytomegalia i inne, które chciałabym zrobić na NFZ, moje pytanie czy uzasadnione jest, że lekarz gin. z nieznanych mi medycznych przyczyn kieruje na te badania dopiero w ciąży? Czy powinnam mimo wszystko wykonać je, nawet odpłatnie? Czy szczepionkę, w przypadku braku przeciwciał można wykonać w ciąży? 2) Choruje na PCOS i niedoczynność tarczycy (eutyrox N25/), biorę kwas foliowy 800 mikrogramów od 2-mcy, ale czytałam, że niezbędne jest zażywanie wit. E i innych witamin, w tym przy PCOS myo-inozytolu, proszę o informację jakie powinnam zażywać wit., ew. proszę polecić mi jakiś konkretny preparat. Dziękuję za odpowiedź :-)

dr n. med. Elwira Jasińska

dr n. med. Elwira Jasińska

Ginekolog - położnik


dr n. med. Elwira Jasińska

Dzień dobry,

świadome przygotowanie się do ciąży jest jak najbardziej korzystne i zalecane. Na etapie planowania poczęcia dziecka warto rozważyć wykonanie niektórych badań, mimo że nie są one obowiązkowe i wykonywane raczej odpłatnie. Do nich należy chociażby oznaczenia przeciwciał IgG i IgM różyczki. Brak odporności jest bowiem wskazaniem do szczepienia przeciwko różyczce, natomiast po jego wykonaniu należy odczekać co najmniej miesiąc z zajściem w ciążę. Przydatne jest również wykonanie badania anty-HBs, które świadczy o przebytym szczepieniu na wirusowe zapalenie wątroby typu B tzw. WZW B. Jeżeli nie było ono wykonane, można rozpocząć cykl szczepienia jeszcze przed ciążą i kontynuować je nawet w trakcie trwania ciąży. Poza tym warto także sprawdzić poziom hormonu tarczycy – TSH. U kobiet planujących i będących w ciąży dążymy do wartości TSH poniżej 2,5, mimo górnej granicy normy 4,2, dlatego czasami niezbędna jest suplementacja hormonem tarczycy przed planowaną ciążą. Dopiero kobiety w ciąży są uprawnione do wykonania w ramach NFZ szeregu badań obowiązkowych np. morfologii krwi, badania moczu, USG, jak i zalecanych m.in. w kierunku przeciwciał różyczki, toksoplazmozy czy HIV.

Jeżeli chodzi o suplementację to planując ciążę należy przede wszystkim przyjmować kwas foliowy, wskazana jest metafolina tzn. zmetabolizowana forma kwasu foliowego. Rekomendowane jest także przyjmowanie witaminy D3, w dawce 2000 j.m/dobę. Należy jednak pamiętać, że w przypadku dobrze zbilansowanej diety nie ma potrzeby innej suplementacji witaminowej. Odnosząc się jeszcze do stosowania mio-inozytolu to u pacjentek z PCOS planujących ciążę reguluje on cykl i ułatwia zajście w ciążę. Ponadto najnowsze doniesienia dowodzą że utrzymanie mio-inozytolu w ciąży u pacjentek z PCOS zmniejsza również ryzyko rozwoju cukrzycy ciężarnych.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n. med. Elwira Jasińska, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności Bocian

Komentarze(0)


Pytania internautów