Zapytaj eksperta

Półroczne starania o dziecko

Patrycja, 28 lat

2018-04-27

Witam serdecznie, 

chciałabym chociaż troszkę rozwiać swoje wątpliwości. Staramy się z mężem o dziecko pół roku, zrobiłam podstawowe badania krwi, TSH - wszystko w normie. Zrobiłam również badania hormonów w 2 dniu cyklu: LH- 7,43, FSH- 7,22 E3 - 26,96 - czy to dobre wyniki? Pół roku starania, mam nadzieję to nie powód do zmartwienia?

dr n. med. Olaf Lindert

dr n. med. Olaf Lindert

Ginekolog-położnik


dr n. med. Olaf Lindert

Dzień dobry Pani Patrycjo,

starania o dziecko mogą potrwać kilka miesięcy, to zupełnie naturalne. Jeżeli para przez rok, mimo regularnego współżycia bez zabezpieczenia, nie może zajść w ciążę wówczas powinna udać się na konsultację do lekarza, specjalisty leczenia niepłodności. Diagnostyce w kierunku niepłodności poddaje się zarówno mężczyznę, jak i kobietę, bowiem po obu stronach mogą istnieć problemy utrudniające poczęcie dziecka. Jeżeli chodzi o przesłane wyniki oznaczeń hormonów ich analizę utrudnia brak jednostek i zakresów norm stosowanych w laboratorium, w którym wykonywane były badania. Poziom LH i FSH wydają się być prawidłowe. Co do hormonu E3 (estriol) oznaczany jest raczej u kobiet w ciąży, natomiast w przypadku kobiet starających się o dziecko sprawdzany jest poziom E2 (estradiol). 

Pozdrawiam serdecznie,

dr n. med. Olaf Lindert, ginekolog, specjalista ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian w Katowicac

Komentarze(1)


Baśka

2019-01-05 17:06:40

Ja jak starałam się o dziecko (prawie rok), również robiłam wszystkie podstawowe i rozszerzone badania. Wszystko było w normie. Zaczęłam śledzić swoją owulację, ale za pomocą bardziej zaawansowanej techniki niż taki zwykły tester. Na stronie sklepu naturalnaplodnosc, kupiłam sobie komputer cyklu myway, który wyznaczał owulację na podstawie temperatury ciała, poziomu hormonu LH i jakości śluzu szyjkowego. Dziś mam roczne dziecko. A komputer wspomaga u mnie antykoncepcję mechaniczną.


Pytania internautów