Zapytaj eksperta

Niski poziom AMH wysoki FSH

Joanna, 38 lat

2017-11-16

Dzień dobry Panie Doktorze,
przez wiele lat brałam tabletki antykoncepcyjne min. Dianę 35, w wieku 33 lat zaszłam w ciążę naturalnie w 1 cyklu po odstawieniu antykoncepcji. Obecnie mam 38 lat, w kwietniu 2017 roku odrzuciłam antykoncepcję i dopiero od sierpnia staramy się z mężem o drugie dziecko. Niestety moje wyniki są takie, FSH 19,65, rezerwa jajnikowa 0,86. Ostatnio mój Ginekolog stwierdził kategorycznie, że już nie będę mogła w sposób naturalny zajść w ciążę, co mnie załamało, bo mój mąż ma rewelacyjne wyniki badania nasienia, a ja jak widać. Jestem również zaniepokojona faktem, że od kwietnia miewam cykle bezowulacyjne, a moja wydzielina z pochwy jest skąpa i cały czas podbiegnięta krwią. Czy w tej sytuacji można u mnie rozpocząć procedurę in vitro?

Z góry dziękuję za odpowiedź, Joanna

dr n. med. Grzegorz Mrugacz

dr n. med. Grzegorz Mrugacz

Ginekolog-położnik, specjalista leczenia niepłodności


dr n. med. Grzegorz Mrugacz

Dzień dobry Pani Joanno,
biorąc pod uwagę niski poziom AMH i wysoki FSH, a także pojawiające się zaburzenia związane z owulacją, rekomendowałbym Pani bezpośrednią konsultację u specjalisty zajmującego się leczeniem niepłodności i wykonanie jeszcze dokładniejszych badań diagnostycznych. Oznaczenie kluczowych hormonów, monitoring owulacji, wykonanie USG, ewentualnie przeprowadzenie innych niezbędnych badań, jak również analiza dotychczasowej historii medycznej pozwoli ocenić aktualny stan Pani zdrowia pod względem płodności. Na tej podstawie będzie można zdecydować o przebiegu dalszego leczenia, również o tym czy jest już czas, by sięgnąć po metody pozaustrojowego zapłodnienia. Proszę zatem się nie poddawać, odpowiednia terapia medyczna, adekwatna do stanu zdrowia, jest szansą na spełnienie planów macierzyńskich.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego,

dr n. med. Grzegorz Mrugacz, ginekolog-położnik, specjalista leczenia niepłodności z Kliniki Bocian

Komentarze(1)


Goha

2019-01-05 17:30:21

A w jaki sposób kontrolujesz swoje cykle? Ja podczas starań o dziecko kupiłam sobie (na stronie sklepu naturalnaplodnosc), komputer cyklu myway, który precyzyjnie wyznaczał moja owulację na podstawie wyników temperatury ciała, poziomu hormonu LH i jakości śluzu szyjkowego. Dziś mam roczne i dwuletnie dziecko. Komputera używam jako uzupełnienie antykoncepcji mechanicznej.


Pytania internautów