Zapytaj eksperta

Niepłodność wtórna

Dorota, 35 lat

2017-06-14

Witam!

Od 4 lat próbuje bezskutecznie zajść w drugą ciążę z pierwszą nie było żadnych problemów zaszłam w pierwszym cyklu starań. Obecnie dziecko ma 8 lat. Dwa lata próbowaliśmy z mężem bez lekarzy, kolejne dwa przeszłam kompleksową diagnostykę, laparoskopię (minimalna endometrioza usunięta podczas laparoskopii) drożność jajowodów ,badania hormonalne wykonane na oddziale endokrynologii (wszystkie w normie). Następnie było 7 inseminacji na stymulowanych cyklach z monitoringiem ani jedna się nie udała. Badania męża w normie. Dodam że mam 35 lat. Czy mam jeszcze jakąś szansę żeby zajść w ciążę? Czy jeszcze coś może stać na przeszkodzie że w dalszym ciągu się nie udaje? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. Dorota.

dr n. med. Olaf Lindert

dr n. med. Olaf Lindert

Ginekolog-położnik


dr n. med. Olaf Lindert

Dzień dobry Pani Doroto,


posiadają Państwo już dosyć długą historię leczenia niepłodności, stąd żeby rzetelnie odpowiedzieć na nurtujące Panią pytania musiałbym bezpośrednio przeprowadzić dokładny wywiad medyczny, przeanalizować dotychczasowe wyniki badań, jak również zbadać Panią. Przyczyn niepłodności może być wiele, jak chociażby wspomniana przez Panią endometrioza. W niektórych przypadkach występują problemy utrudniające poczęcie dziecka o niewyjaśnionym podłożu, mówimy wówczas o niepłodności idiopatycznej. Jednak czy tak jest w Państwa przypadku, nie sposób odpowiedzieć nie znając osobiście pacjentów.


Po długoletnich staraniach, siedmiokrotnych nieudanych próbach inseminacji rekomendowałbym natomiast Państwu rozważyć podejście do procedury zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro. Być może tą drogą uda się Państwu ponownie stać się rodzicami. Proszę zatem jeszcze nie tracić nadziei.


Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego,


dr n.med. Olaf Lindert, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności Bocian w Katowicach

Komentarze(0)


Pytania internautów