Zapytaj eksperta

Krótkie cykle i mało obfite miesiączki

Karolina, 25 lat

2017-06-22

Witam,


mam problem z miesiączkami. Cykl jest krótki (20dni) a okres trwa od 7-9 dni, ale jest bardzo mało obfity. Lekarz zlecił mi badania. Wykonane były w 3 dniu cyklu. Poniżej wyniki. TSH 3cia generacja 1.954 mU/L; Prolaktyna 18.2 ng/ml; wolny testosteron 2.23 pg/ml; FSH 7.66 mIU/ml; Estradiol 74.53 pg/ml; DHEA-SO4 347.50 ug/dl. Poza tym w badaniu USG lekarz zauważył, że oba jajniki wykazują się cechami policystycznymi. Bardzo dużo drobnych pęcherzyków. Na kolejną wizytę muszę czekać 2 miesiące, takie są terminy na NFZ. Bardzo proszę o próbę interpretacji tych wyników.


Pozdrawiam,
Karolina

dr n. med. Grzegorz Mrugacz

dr n. med. Grzegorz Mrugacz

Ginekolog-położnik, specjalista leczenia niepłodności


dr n. med. Grzegorz Mrugacz

Dzień dobry Pani Karolino,


przesłane wyniki badań hormonalnych są prawidłowe, jednak dla pełnego obrazu przydałby się jeszcze wynik hormonu luteinizującego LH. Istotna jest bowiem zależność pomiędzy stężeniem LH i FSH w organizmie. W przypadku PCOS stosunek poziomu tych hormonów jest nieprawidłowy, mimo iż oba wyniki są w normie. Badanie LH i FSH należy wykonać jednocześnie w 3 dniu cyklu. 


W diagnostyce zespołu policystycznych jajników istotne jest całościowe spojrzenie na zdrowie kobiety, ważne są oczywiście badania hormonów, obraz USG jajników, ale też inne cechy charakterystyczne dla tego schorzenia, jak chociażby zaburzone cykle owulacyjne, otyłość, nadmierne owłosienie, problemy z cerą, czy też insulinooporność. Lekarz znając wyniki Pani badań, ogólny stan zdrowia, jak i ewentualne plany macierzyńskie powinien nakreślić odpowiedni plan leczenia, adekwatny do Pani potrzeb.


Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego,
dr n. med. Grzegorz Mrugacz, ginekolog, specjalista ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian

Komentarze(0)


Pytania internautów