Zapytaj eksperta

Inseminacja a wrogość śluzu

Paulina, 30 lat

2017-07-17

Witam,


jak optymalnie można zwiększyć szanse zajścia w ciąże po inseminacji? Czy samo USG przed inseminacją wystarczy, czy lekarz powinien zlecić dodatkowe badania hormonalne? Ile inseminacji powinno się odbyć zanim zdecyduje się na in vitro? Moje wyniki badań hormonalnych są w normie, nasienie męża jest ok. Występuje u nas wrogość śluzu. Uprzejmie proszę o odpowiedź.

dr n. med. Grzegorz Mrugacz

dr n. med. Grzegorz Mrugacz

Ginekolog-położnik, specjalista leczenia niepłodności


dr n. med. Grzegorz Mrugacz

Dzień dobry Pani Paulino,


postępowanie w cyklu , w którym chcemy wykonać inseminację zależy od indywidualnej sytuacji medycznej pacjentów. Zabieg może być bowiem wykonywany w trakcie cyklu naturalnego kobiety, bądź może być poprzedzony farmakologiczną stymulacją owulacji. Podchodząc do inseminacji para powinna być wcześniej dokładnie zbadana, również pod względem oznaczenia wybranych hormonów w przypadku kobiety, powinno być też wykonane badanie w kierunku drożności jajowodów. Jeżeli wyniki są w normie zazwyczaj badań nie powtarza się przed samą inseminacją, chyba że podczas monitoringu owulacji za pomocą USG lekarz uzna, że jest dodatkowa potrzeba skontrolowania danego hormonu. Po inseminacji pacjentka zazwyczaj przyjmuje preparat gestagenowy, oczywiście zgodnie z zaleceniami lekarza. Tak zwana " wrogość śluzu" jest ewidentnym wskazaniem do wykonania inseminacji, po której ( jeżeli jest to główny powód Państwa problemów z uzyskaniem ciąży ) jest duża szansa na zajście w ciążę.


Pierwsze 3-4 inseminacje dają największe szanse na uzyskanie ciąży, jeżeli po tych próbach nie udaje się począć dziecka do rozważenia pozostaje in vitro. Jednak lekarz znając sytuację medyczną pary najlepiej będzie mógł doradzić, czy warto podejmować kolejne próby inseminacji, czy lepiej już na danym etapie zdecydować się na in vitro.


Pozdrawiam serdecznie i życzę, żeby Państwo wkrótce zostali szczęśliwymi rodzicami,
dr n. med. Grzegorz Mrugacz, ginekolog, specjalista ds. leczenia niepłodności z Kliniki BocianKomentarze(0)


Pytania internautów