Zapytaj eksperta

Endometrioza a dieta

Martyna, 33 lat

2017-03-20

Witam, mam zdiagnozowaną endometriozę I stopnia. Jestem już po usunięciu ognisk po laparoskopii. Leczę się w klinice Bocian w Białymstoku i Warszawie. Z mężem staramy się o dziecko już 8 lat, prawie 2 lata "z Bocianem". Jestem po 3 nieudanych inseminacjach, z kolei po wybraniu opakowania tabletek antykoncepcyjnych i dalszej procedurze czeka mnie in vitro (maj). Wiele osób na forach internetowych o endometriozie mówi o diecie. Staram się jeść zdrowo - ale nie wiem czy to wystarczy. Niestety codziennie rano piję kawę z mlekiem a w weekendy wino czerwone. Proszę o porady jak i co jeść, z czego zrezygnować a co wprowadzić do diety aby wspomóc starania o dziecko. Pozdrawiam.

Elżbieta Potentas

Elżbieta Potentas

Dietetyk

Dzień dobry Pani Martyno,
jeżeli chodzi o wsparcie dietetyczne w leczeniu endometriozy to nie ma z góry ustalonych, ścisłych wytycznych w tym zakresie. Natomiast dieta to czynnik, na który mamy wpływ, umożliwiający polepszenie funkcjonowania organizmu. Pomoże w tym stosowanie się do zasad zdrowego odżywiania (szczególnie w okresie starania się o potomstwo). Warto w codziennym jadłospisie wprowadzić produkty bogate w antyoksydanty – witaminę E, C, beta – karoten, ze względu na ich przeciwzapalne działanie. Beta – karoten znajdziemy np. w dyni, marchwi, brzoskwiniach, mango, jarmużu, szpinaku, brokułach. Witaminę E w kiełkach, olejach, orzechach, natomiast witaminę C uzupełniamy spożywając np. paprykę, kiszoną kapustę, natkę pietruszki, kiwi, żurawinę, czarne porzeczki. Z tego samego powodu warto zadbać o kwasy omega 3 – ryby morskie, siemię lniane, olej rzepakowy, orzechy włoskie, a unikać prozapalnych kwasów tłuszczowych trans powstających podczas utwardzania olejów roślinnych np. margaryny, frytek, fast-foodów, ciastek. Dieta powinna zawierać dużo błonnika, co pomoże w sprawnym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Należy pić dużo wody (1,5 l dziennie), żeby oczyszczać organizm. Warto zrezygnować z kawy, na przykład postarać się zastąpić ją kawą Inką. Jeżeli chodzi o alkohol to z pewnością należy go ograniczyć. Niewielkie ilości (lampka) dobrego, czerwonego wina wytrawnego, które zawiera dużo resweratrolu o silnym działaniu antyoksydacyjnym jest dopuszczalna. Jeżeli chodzi o czerwone mięso na pewno należy je również ograniczyć, tak jak ma to miejsce w prawidłowym żywieniu. Natomiast nie zawsze eliminacja jest wskazana ze względu na to, że obfite miesiączki powodują obniżenie poziomu żelaza i należy wówczas sięgać po produkty bogate w dobrze przyswajalne żelazo, pochodzące z produktów zwierzęcych. Żelazo powinno być dostarczane również z produktów roślinnych, ale ponieważ znacznie gorzej jest wchłaniane to komponuje się je razem z witaminą C w postaci np. soków owocowych. Często pojawiają się pytania o gluten, natomiast samo jego ograniczenie nie przynosi efektu. Jeżeli mamy do czynienia z nietolerancją glutenu, co należy potwierdzić wykonaniem testu, wówczas trzeba z diety całkowicie wyeliminować produkty glutenowe.

Pogłębiony wywiad w celu uzyskania informacji dotyczących sposobu odżywiania się umożliwiłby bardziej precyzyjne określenie zdrowej diety w Pani przypadku. Tymczasem, życzę Państwu wszystkiego dobrego.

Pozdrawiam serdecznie,
Elżbieta Potentas, dietetyk współpracująca z Kliniką Leczenia Niepłodności Bocian

Komentarze(3)


Jagna

2019-01-05 16:51:26

Ja miałam zdiagnozowaną endometriozę, również starałam się o dziecko prawie dwa lat. W prawdzie nie myślałam o sztucznym zapłodnieniu, raczej skupiłam się na własnym organizmie i szukaniu w nim przyczyny niepowodzenia w reprodukcji. Zaczęłam śledzić swój cykl i sprawdzać czy jest owulacyjny. Stosowałam komputer cyklu myway, który precyzyjnie wyznaczał moje dni płodne. Dzisiaj mam dwuletnie dziecko i komputera używam jako naturalną antykoncepcję, która wspomaga tę mechaniczną. Swój komputer kupiłam na stronie sklepu naturalnaplodnosc.


Myedista

2017-06-22 18:10:53

Gluten, nabiał oraz mięso naszpikowane chemią i hormonami zwierzęcymi, może wpływać na gospodarkę hormonalną organizmu. Polecam https://myedista.blogspot.com/2017/04/pszeniczny-atak-na-jelita.html https://myedista.blogspot.com/2017/03/dlaczego-produkty-mleczne-nie-sa-zdrowe.html https://myedista.blogspot.com/2016/12/endometrioza-dieta.html https://myedista.blogspot.com/2016/11/jagody-owoce-dla-kobiet.html


Werra459

2017-06-18 15:05:26

Drogie panie odchudzanie proponuje zaczac od motywacji, jak chcecie cos na motywacje, poszukajcie sobie w goglu: odchudzanie przed i po by sasetka


Pytania internautów