Zapytaj eksperta

Czynnik męski i żeński płodności

Beata, 34 lat

2017-09-29

Staramy się kilka lat. Ja mam 34 lata, a mąż 37. Nie mamy dzieci. Mąż pali papierosy - dużo papierosów, miał USG jąder i badania wyszły dobrze, hormony też są w normie. Stwierdzono, że to czynniki środowiskowe są powodem niepowodzeń ze strony męża ale za nic nie rzuca palenia papierosów. Jeśli chodzi o mnie to mam cienkie endometrium i kilka badań USG to wykazało. Badania wykazały, że mam niski poziom progesteronu w II fazie cyklu i musiałam brać luteinę dopochwowo. Jajowody drożne - miałam laparoskopię. Inne hormony w normie, TSH w granicach 2,5-3. AMH kilka lat temu miałam 3,0. Miałam stymulację owulacji i owulacja była. Obecnie nie biorę żadnych leków na receptę. Jakie mamy szanse na naturalne zajście w ciąże ??? w procentach. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

dr n. med. Bartosz Pietrzycki

dr n. med. Bartosz Pietrzycki

Ginekolog-położnik, specjalista leczenia niepłodności


dr n. med. Bartosz Pietrzycki

Dzień dobry Pani Beato,

żeby móc ocenić Pani szanse na zajście w ciążę potrzebowałbym bezpośrednio Panią zbadać, wykonać USG, monitoring owulacji, poznać aktualne wyniki badań hormonalnych, a w przypadku męża wyniki badania nasienia. Samo badanie ultrasonograficzne jąder nie dostarcza informacji na temat jakości i ilości plemników. Palenie papierosów na pewno nie sprzyja zdrowiu również w zakresie płodności.

Z wiekiem też obniża się płodność kobiet, tym samym wykonane kilka lat temu badanie AMH nic nam już nie mówi o obecnym stanie rezerwy jajnikowej. Jeżeli chodzi natomiast o hormon TSH to wskazane jest, by jego poziom u kobiet starających się o dziecko utrzymywał się poniżej 2,5 mU/l. Dokładna diagnostyka pozwoli określić, gdzie znajduje się problem, który nie pozwala Państwu uzyskać ciąży i umożliwi zaplanować odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam serdecznie,

dr n. med. Bartosz Pietrzycki, ginekolog, specjalista ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian

Komentarze(2)


Irenka

2019-01-05 17:40:04

Czynniki środowiskowe, tak jak na inne aspekty naszego życia, tak i na płodność mają ogromny wpływ. Jeśli na prawdę chcecie mieć potomstwo to trzeba się o nie postarać. Ja jak starałam się z mężem o dzidziusia to śledziłam swój cykl za pomocą komputera cyklu myway- kupiłam go na stronie sklepu naturalnaplodnosc.


marek

2018-08-28 18:36:19

no ciekawe jak to wygląda statystycznie...


Pytania internautów