Zapytaj eksperta

Cukrzyca i łuszczyca a męska płodność

Samanta, 24 lat

2017-08-18

Dzień dobry,


z mężem od ponad 6 miesięcy staramy się o dziecko, od roku zażywam kwas foliowy, jestem pod stałą kontrolą ginekologa. Mąż choruje na cukrzycę typu 1 i łuszczycę. W jakim stopniu te choroby wpływają na jego płodność? Ja mam 24 lata, mąż 31. Proszę o odpowiedź.

dr n. med. Bartosz Pietrzycki

dr n. med. Bartosz Pietrzycki

Ginekolog-położnik, specjalista leczenia niepłodności


dr n. med. Bartosz Pietrzycki

Dzień dobry Pani Samanto,

wprawdzie niektóre badania wskazują, że mężczyźni z cukrzycą mogą mieć nieco zmniejszoną ilość i jakość nasienia, jednak nie powinno to mieć znaczącego wpływu na ich płodność. Częściej raczej zwraca się uwagę na ewentualne problemy z erekcją i ejakulacją, które mogą dotykać mężczyzn borykających się z cukrzycą.

Jeżeli chodzi natomiast o łuszczycę to sama choroba nie ma wpływu na płodność mężczyzn, jednak już przyjmowanie silnych leków z nią związanych może przyczynić się do obniżenia zdolności rozrodczych. Dla pewności zawsze można wykonać kontrolne badanie nasienia, które dostarcza cennych informacji w zakresie oceny płodności mężczyzny.

Kilkumiesięczne starania o dziecko są zupełnie naturalne. Jeżeli natomiast przez kolejne pół roku nie udałoby się Pani zajść w ciążę proponowałbym Państwu skonsultować się już bezpośrednio ze specjalistą zajmującym się leczeniem niepłodności.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego,

dr n. med. Bartosz Pietrzycki, ginekolog, specjalista ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian

Komentarze(0)


Pytania internautów