Zapytaj eksperta

Brak jednego jądra u mężczyzny

Natalia, 22 lat

2017-08-23

Witam,
mam 22 lata i od 8 miesięcy staramy się o dziecko z parterem i nic. Nie wiem czy to istotne, ale do grudnia 2016 brałam tabletki. Jeżeli facet ma jedno jadro to ma to wpływ na zapłodnienie?

dr n. med. Olaf Lindert

dr n. med. Olaf Lindert

Ginekolog-położnik


dr n. med. Olaf Lindert

Dzień dobry Pani Natalio,


brak jądra u mężczyzny może wynikać z różnych przyczyn, jak chociażby z przebytego urazu, zabiegu, wnętrostwa, można również z taką budową narządów urodzić się, co jest istotną informacją w kwestii ustalenia zdolności prokreacyjnych partnera. Niejednokrotnie mężczyźni posiadający jedno jądro nie mają problemów z płodnością, jednak warto w takim przypadku wykonać badanie nasienia, by sprawdzić, czy parametry plemników znajdują się w normie. Takie badanie rekomendowałbym w Państwa przypadku.
Kilkumiesięczne starania o dziecko są zupełnie naturalne, po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych płodność powinna powrócić do normy w ciągu kilku tygodni. Zazwyczaj wizytę w kierunku diagnostyki niepłodności zaleca się parom po roku bezskutecznych starań o dziecko. Jeżeli są natomiast czynniki mogące negatywnie wpływać na płodność nie warto zwlekać z bezpośrednią konsultacją u lekarza.


Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego,
dr n.med. Olaf Lindert, ginekolog-położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności Bocian w Katowicach.

Komentarze(1)


Natalia

2017-12-20 11:35:09

1grudnia jest rok jak się staramy i nic co powinnam zrobic


Pytania internautów