Zapytaj eksperta

Prolaktyna

Agnieszka, 34 lat

2017-04-12

 

Dzień dobry, od zeszłego roku biorę jedną tabletkę Bromergonu na noc, na podwyższą prolaktynę. Zrobiłam badanie prolaktyny w 3 dniu cyklu wynik wyszedł 23 µg/l, przy normie faza folikularna – poniżej 23 µg/l. Czy prolaktyna jest dalej za wysoka?

 

dr n. med. Bartosz Pietrzycki

dr n. med. Bartosz Pietrzycki

Ginekolog-położnik, specjalista leczenia niepłodności


dr n. med. Bartosz Pietrzycki

 

Witam,

 

prolaktyna to hormon, którego stężenie nie powinno zmieniać się w zależności od dnia cyklu. Prawidłowy jej poziom powinien wynosić zazwyczaj do 20 ng/ml.

 

Z uwagi na podwyższone wartości przyjmuje Pani lek, którego zadaniem jest wyciszenie działalności komórek produkujących prolaktynę, a zatem skoro przyjmując lek ma Pani wartość 23, to zapewne bez leku byłaby wyższa. Wniosek powinna Pani kontynuować przyjmowanie leku.

 

Co do dawki, proponowałbym ponownie oznaczyć jej poziom, najlepiej po wypoczynku nocnym, w sytuacji braku nadmiernego stresu, braku intensywnego wysiłku fizycznego, seksu/drażnienia brodawek sutkowych, przy braku diety wysokobiałkowej ani głodzenia się. Jeśli wynik jest powyżej 20 ng/ml - można spróbować podnieść nieznacznie dawkę, np. do 1 1/2 tabl. na dobę.

 

Ważna kwestia, dlaczego Pani obniża poziom prolaktyny? Jeśli z powodu mlekotoku to proszę kierować się raczej poprawą w łagodzeniu objawów. Jeśli z powodu niepłodności, to postępowanie jak wyżej można uznać za poprawne, gdyż podwyższony poziom prolaktyny może powodować osłabienie fazy lutealnej cyklu i zmniejszyć tym samym stężenie i pozytywny wpływ progesteronu w II fazie cyklu.

 

Pozdrawiam serdecznie,
dr n. med. Bartosz Pietrzycki, ginekolog, specjalista ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian

 

Komentarze(0)


Pytania internautów