Aktualności

Zadbaj o swoją płodność - trwa miesiąc bezpłatnych badań

Do końca marca 2015 r. w Warszawie i Białymstoku w ramach kampanii „Płodna Polka” kobiety mają możliwość bezpłatnego sprawdzenia poziomu hormonu TSH we krwi. Jego prawidłowa ilość w organizmie ma wpływ na możliwość zajścia w ciążę, a następnie jej zdrowy i bezpieczny przebieg, zarówno dla matki jak i dziecka.

plodna_polka_tsh

Bezpłatne badania poziomu TSH, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie, możliwe jest w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian” w Warszawie (+48 22 634 37 74) lub w Białymstoku (+48 85 744 77 00). Badanie należy odbyć na czczo, ponieważ tylko wtedy jego wynik jest rzetelny. Poziom TSH w organizmie kobiety nie jest związany z cyklem miesiączkowym, dlatego kobieta może poddać się testowi dowolnego dnia.

 

Tarczyca to gruczoł umiejscowiony w przednio-dolnej części szyi. Jest on odpowiedzialny za produkcję hormonu zwanego TSH. Choroby tarczycy przez długi czas mogą przebiegać bezobjawowo równocześnie zaburzając gospodarkę hormonalną, której prawidłowe wartości są koniecznością w planowaniu potomstwa.

Najczęstsza przyczyna niepłodności związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołu tarczycy to jego zapalenie, nazywane chorobą Hoshimoto. Jest to problem autoimmunologiczny, w którym system odpornościowy atakuje tarczycę, wywołując jej zapalenie. Nieprawidłowa praca układu immunologicznego spowodowana tą dolegliwością skutkuje traktowaniem płodu jako ciała obcego, a następnie jego obumarciem i poronieniem.

Zaburzenia tarczycowe, takie jak jej niedoczynność i nadczynność, mogą prowadzić do zaniku owulacji, niemożności zagnieżdżenia się komórki jajowej oraz nieregularnego miesiączkowania lub jej całkowitego zaniku. Ich łagodny przebieg nie odbiera kobiecie możliwości zajścia w ciążę, lecz wiąże się z dużym ryzykiem poronienia i przedwczesnego porodu. Zbyt wysokie lub zbyt niskie wydzielanie hormonów produkowanych przez tarczycę w czasie ciąży może powodować nieprawidłowy wzrost tkanek płodu, zaburzenia układu nerwowego płodu, ograniczenia we wzroście kości oraz upośledzenie umysłowe dziecka. Niebezpieczeństwo w czasie ciąży, wynikające z nieprawidłowej pracy tarczycy zagraża także bezpośrednio kobiecie, gdyż może prowadzić do odklejenia się łożyska.

Kontrola poziomu TSH jest podstawą w przypadku podjęcia decyzji o przyszłym macierzyństwie. Badania profilaktyczne są najlepszym sposobem na zdrową i bezpieczną ciążę, której czas kobieta chciałaby przeżyć bez uciążliwych dolegliwości – powiedział dr Grzegorz Mrugacz, ekspert medyczny kampanii „Płodna Polka”.

Komentarze(0)


Zobacz też