Aktualności

Płodne rady

Seks w trakcie starań o dziecko – rady i wskazówki

clockNieodzownym elementem starań o dziecko jest seks. Kilka kluczowych rad i wskazówek, kiedy i jak współżyć, co szkodzi, a co sprzyja poczęciu dziecka może okazać się przydatne dla par planujących powiększenie rodziny.

Regularnie współżyj

Starając się o dziecko najważniejsze jest regularne współżycie czyli 2-3 razy w tygodniu. Plemniki żyją w organizmie kobiety kilka dni, warto by były obecne i gotowe do zapłodnienia kiedy przychodzą dni płodne. Poza tym częste współżycie pobudza hormony płodności zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, co sprzyja staraniom o dziecko.

Wybierz wygodne pozycje

Sama pozycja seksualna nie ma większego znaczenia, jeżeli chodzi o to czy kobieta zajdzie w ciążę czy nie. Można spotkać się z opiniami, że poczęciu dziecka sprzyjają pozycje, w których kobieta leży na plecach oraz pozycja kolankowo-łokciowa ułatwiające głęboką penetrację i pozostanie spermy blisko szyjki macicy. Stosowanie tych pozycji nie zaszkodzi, ale nie jest konieczne, by zajść w ciążę. Przede wszystkim warto aby para planująca dziecko współżyła często, tak jak lubi, bez zbędnego dyskomfortu. Nie należy przejmować się czasem trwania stosunku, głębokością penetracji, ani w jakiej pozycji dochodzi do ejakulacji.

Poleż chwilę po współżyciu

Dla zwiększenia szansy zapłodnienia, warto by kobieta po odbytym stosunku pozostała przez kilka-kilkanaście minut w pozycji leżącej, żeby jak najwięcej nasienia pozostało w okolicach szyjki macicy.

Nie przeocz dni płodnych

W jednym cyklu miesięcznym dni płodne kobiety trwają od 5 do 7 dni. Związane są zarówno z samą owulacją, jak i czasem w jakim mogą przeżyć w organizmie kobiety plemniki. Starając się o dziecko warto zatem wiedzieć kiedy wypadają dni płodne, a zwłaszcza przybliżony termin owulacji. Współżycie w tym czasie daje największe szanse na uzyskanie ciąży.

Unikaj lubrykantów

Należy uważać na stosowanie lubrykantów, bowiem niektóre preparaty mogą zawierać substancje nie sprzyjające plemnikom. Pogarszają jakość spermy i tym samym zmniejszają szanse na zapłodnienie komórki jajowej.

Ogranicz seks oralny

Szkodliwy wpływ na spermę ma także ślina ze względu na znajdujące się w niej enzymy trawienne. Ślina może zmieszać się ze spermą, gdy przed stosunkiem dochodzi do seksu oralnego lub gdy używana jest ona w celach nawilżających. Ograniczenie seksu oralnego w trakcie dni płodnych jest zwłaszcza istotne w sytuacji, gdy partner ma niską liczbę plemników.

Nie stresuj się

Stres nie sprzyja relacjom damsko męskim, utrudnia zbliżenie, może odpowiadać za problemy z erekcją u mężczyzn, obniżać jakość nasienia. U kobiet natomiast nadmierny stres może powodować zaburzenia równowagi hormonalnej, zahamować owulację i utrudniać zagnieżdżenie się zarodka. Mimo, że nie jest to łatwe warto jednak postarać się unikać stresujących sytuacji, zrelaksować się i zadbać o odpowiednią atmosferę w sypialni, by seks obydwojgu partnerom sprawiał przyjemność.

Komentarze(0)


Zobacz też