Aktualności

Płodne rady

Przyczyny i objawy endometriozy

clockEndometrioza jest chorobą polegającą na pojawianiu się błony śluzowej macicy tzw. endometrium poza pierwotnym miejscem jej występowania, czyli jamą macicy. Szacuje się, że endometrioza występuje u około 5-10% kobiet w wieku rozrodczym. Choroba ta może prowadzić do niepłodności.

Przyczyny powstania

Przyczyny rozwoju ognisk endometriozy nie są w pełni znane. Jest kilka teorii na ten temat. Chorobę łączy się z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego, czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. Jedna z teorii tłumaczy powstanie tego schorzenia wstecznym odpływem krwi miesiączkowej i zagnieżdżeniem się tkanki endometrialnej poza jamą macicy, zazwyczaj w obrębie jamy brzusznej. Wszczepy endometrium mogą pojawić się na jajnikach, jajowodach, więzadłach podtrzymujących macicę, na zewnętrznej stronie macicy, w otrzewnej i narządach miednicy mniejszej, jak również na jelitach, w pęcherzu moczowym, w pochwie, na szyjce macicy, jak i innych organach. Występowanie błony śluzowej macicy poza jej właściwym miejscem lokalizacji prowadzi do przewlekłego procesu zapalnego w organizmie. Ogniska endometrium reagują na zmiany hormonalne zachodzące podczas cyklu miesięcznego kobiety, jednak złuszczająca się śluzówka nie ma ujścia, a tym sam pozostająca krew ulega rozkładowi prowadząc do tworzenia się zrostów czy torbieli.

Objawy

Kobiety zmagające się z endometriozą mogą mieć różne objawy, jednak często są one podobne do innych schorzeń ginekologicznych, co utrudnia jej zdiagnozowanie zwłaszcza w początkowym stadium. Ponadto choroba również latami może rozwija się bezobjawowo. Typowymi dolegliwościami związanymi z endometriozą jest odczuwanie silnego bólu podbrzusza podczas menstruacji, bardziej obfite i dłużej trwające miesiączki, plamienia okołomiesięczne, jak również widoczne ślady krwi w moczu lub kale, czy też ból odczuwany podczas wypróżniania się. Wraz z rozwojem choroby ból może występować również przewlekle i przybierać na sile. Także jakość życia seksualnego kobiet z endometriozą jest ograniczona, ze względu na bolesność stosunków płciowych.

Niepłodność

Objawem endometriozy mogą być również problemy z zajściem w ciążę, które zazwyczaj nasilają się wraz z rozwojem choroby. Według szacunków nawet 40-50% kobiet zmagających się z niepłodnością cierpi na endometriozę. Może ona powodować uszkodzenie jajowodów i jajników prowadząc do zaburzeń owulacji. Obserwuje się także problemy z zagnieżdżeniem zapłodnionej komórki jajowej w endometrium kobiet cierpiących na tę chorobę. Poza tym niektóre badania wskazują też na niekorzystny wpływ płynu otrzewnowego kobiet dotkniętych endometriozą na ruchliwość plemników, co może utrudniać zapłodnienie komórki jajowej.

Więcej informacji na temat diagnostyki i leczenia endometriozy znajdziecie tu:
https://klinikabocian.pl/wiedza/artykuly/endometrioza-przyczyny-objawy-i-leczenie

Komentarze(0)


Zobacz też