O kampanii


Kampanie społeczne

„Płodna Polka” – ogólnopolska kampania na rzecz przeciwdziałania niepłodności

Kampania społeczna „Płodna Polka” ma na celu zwrócenie uwagi młodych kobiet, zwłaszcza nieposiadających jeszcze dzieci, na problem rosnącej liczby zaburzeń płodności wśród Polek. Szacuje się, że niepłodność dotyka już nawet co piątą parę w Polsce. W ramach projektu prowadzone są działania edukacyjne budujące świadomość kobiet na temat czynników mogących utrudniać zajście w ciążę, związanych nie tylko ze stanem zdrowia, ale również ze stylem życia, jak i wiekiem, w którym rozpoczyna się starania o dziecko. Rozpowszechniana jest również wiedza odnośnie dostępnych metod diagnozowania płodności oraz świadomego planowania rodziny i znaczenia w walce z niepłodnością wczesnego wykrywania problemów utrudniających lub uniemożliwiających zajście w ciążę.

Kampania zachęca kobiety do wykonywania profilaktycznych badań sprawdzających gospodarkę hormonalną i systematycznych badań kontrolnych u lekarza ginekologa. Obok akcji edukacyjnych, bezpłatnych badań, realizowane są indywidualne konsultacje kobiet z ekspertami zajmującymi się płodnością kobiet.

BADANIA HORMONALNE

Układ hormonalny reguluje płodność kobiet. Zaburzenia w tym zakresie mogą prowadzić do zatrzymania owulacji lub uniemożliwić zagnieżdżenie zarodka.

Kluczowe hormony związane z płodnością:

  • FSH (hormon folikulotropowy) odpowiedzialny za wzrost pęcherzyków jajnika
  • LH (hormon luteinizujący) stymuluje organizm do owulacji
  • Progesteron – przygotowuje błonę śluzową macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej
  • Estradiol – E2 – (naturalny estrogen) reguluje cykl miesiączkowy
  • TSH (hormon tyreotropowy) pozwala ocenić działanie tarczycy
  • Prolaktyna (hormon ciążowy) powiązana jest z laktacją
  • AMH (hormon antymüllerowski) pozwala ocenić rezerwę jajnikową

BADANIE USG

Badanie ultrasonografem - USG - pozwala ocenić strukturę jajników, jajowodów i macicy oraz grubość endometrium (błony śluzowej macicy). Lekarz wykonujący badanie, analizuje budowę narządów rodnych kobiety pod kątem wystąpienia ewentualnych wad anatomicznych i nieprawidłowych zmian w jej obrębie jak np. mięśniaki, polipy. Dodatkowo badanie ultrasonograficzne AFC oceniające liczbę pęcherzyków antralnych (pęcherzyki o potencjale rozrodczym) dostarcza informacji odnośnie rezerwy jajnikowej.

KONSULTACJA LEKARSKA

Konsultacja z lekarzem  jest niezbędna w celu interpretacji uzyskanych wyników badań hormonalnych i ultrasonograficznych. Specjalista z dziedziny niepłodności odpowie na wszystkie nurtujące pytania oraz wskaże dalsze kroki postępowania w zakresie profilaktyki płodności bądź leczenia – jeśli zaistnieje taka potrzeba.

PARTNERZY

Kampania koordynowana jest przez Klinikę Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”, która należy do wiodących ośrodków zajmujących się leczeniem niepłodności w Polsce. Oferuje pacjentom kompleksową diagnostykę i leczenie niepłodności z zastosowaniem najbardziej zaawansowanych technologii medycyny rozrodu, w tym zapłodnienia in vitro. Zapewnia również usługi z zakresu ginekologii i położnictwa. Pracownicy kliniki są cenionymi specjalistami o międzynarodowym doświadczeniu i uznanych osiągnięciach w dziedzinie niepłodności oraz ginekologii i wspierają od strony merytorycznej kampanię „Płodna Polka”. Placówkę wyróżniają wysokie standardy oraz skuteczność leczenia. Klinika Bocian dysponuje trzema oddziałami: w Białymstoku, Warszawie oraz w Katowicach. Klinika powstała w 2006 roku.

Więcej informacji: www.klinikabocian.pl

Kampania  została objęta patronatami:

Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, Polskiego Towarzystwa Położnych, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Rady Miasta Białystok, Stowarzyszenia “Nasz Bocian”, Instytutu Położnej, Akademii MamaPyta.pl, Fundacji “Bezpieczny Brzuszek”, Fundacji “Mama” oraz Fundacji “Rodzice Przyszłości”.

Komentarze(0)


Zobacz też