Aktualności

Płodne rady

Kontroluj stan swojego zdrowia

clockPrzeszkodą w planowaniu rodziny może okazać się poważna choroba. Współczesna medycyna daje jednak szanse na zajście w ciążę nawet z chorobami śmiertelnymi czy przewlekłymi. Oczywiście w takich wypadkach przyszła mama musi poddać się odpowiedniej kuracji lub zabiegom, jednak nie traci szansy na dziecko.

Cukrzyca nie przekreśla szansy na powiększenie rodziny

Kobiety ze stwierdzoną cukrzycą nie powinny odkładać decyzji o zajściu w ciążę. Wiele lat leczenia cukrzycy może znacznie utrudnić zajście w ciążę i zwiększyć ryzyko związane z jej donoszeniem. Z tego powodu bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniego stężenia glukozy we krwi. Wartość ta powinna być uregulowana jeszcze przed zapłodnieniem. Kobieta, która choruje na cukrzycę i planuje zajść w ciążę musi być objęta opieką diabetologa.

Przygotowanie się do ciąży w przypadku cukrzycy wymaga od kobiety dyscypliny. Aby ciąża przebiegała bezproblemowo należy pamiętać o:

  • samodzielnym podawaniu insuliny i doborze odpowiednich dawek,
  • planowaniu posiłków i prawidłowej diecie,
  • świadomej kontroli glikemii,
  • eliminacji stresu,
  • systematycznym wysiłku fizycznym.

Kluczowe jest aby kobieta sama odpowiednio i systematycznie obserwowała stan swojego organizmu. Brak kontroli może doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu, poronienia czy wad wrodzonych u dziecka. To bardzo rzadkie sytuacje, jednak zawsze należy być pod stałą opieką diabetyka.

Onkofertility – planowanie rodziny w obliczu nowotworów

Nowotwór stanowi zagrożenie dla zdrowia pacjenta, a chemioterapia oraz radioterapia mogą skutkować niepłodnością zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jednak z uwagi na to, że nowotwory leczy się coraz skuteczniej, a długość życia chorych systematycznie rośnie, zmienia się również podejście lekarzy do przyszłości pacjentów. Mówi się wręcz o wyłonieniu nowej gałęzi medycyny – onkofertility, która zajmuje się płodnością ponowotworową.

Osoby rozpoczynające chemioterapię oraz radioterapię mogą skorzystać z możliwości zamrożenia gamet, by w przyszłości móc począć dziecko. W przypadku mężczyzn jest to mniej skomplikowane, ponieważ nasienie można łatwo zamrozić i rozmrozić bez znacznego negatywnego wpływu na jego jakość. U kobiet na powodzenie tego procesu ma wpływ wiele dodatkowych czynników, jak na przykład wiek, ponieważ jakość komórek jajowych zmienia się wraz z upływem lat.

Komentarze(0)


Zobacz też