Aktualności

Diagnostyka płodności

Bądź w stałym kontakcie z lekarzem

usg_mZdrowy tryb życia, specjalistyczne badania oraz dieta to bardzo ważne czynniki, które mogą pozytywnie wpłynąć na zdrowie i płodność przyszłej mamy. Niestety nawet najlepsze przygotowania nie gwarantują bezproblemowego zajścia w ciążę. Według statystyk po 12. miesiącach prób 85% par uzyska ciąże, a po dwóch latach 95%. Z tego powodu zaleca się, żeby po roku bezskutecznego starania się o dziecko, para zgłosiła się do lekarza w celu wykonania niezbędnych badań, które pozwolą określić zdolność rozrodczą obu partnerów. W przypadku kobiet po 35. roku życia okres ten jest krótszy i wynosi 6 miesięcy.

Przyczynami niepłodności mogą być zaburzenia hormonalne, nieprawidłowa anatomia macicy, niedrożność jajowodów, endometrioza lub infekcje przenoszone drogą płciową (jak rzeżączka, hlamedioza).

Niepokojącymi sygnałami są trądzik oraz przetłuszczanie się włosów, które mogą świadczyć o nadprodukcji testosteronu. Z kolei wypadanie włosów, problemy z cerą, pocące się ręce i przyspieszone bicie serca mogły zostać spowodowane nieprawidłową pracą tarczycy. Należy zwrócić także uwagę na regularność cyklu. Jeżeli kobieta miesiączkuje to należy przypuszczać, że jest płodna. Zatrzymanie miesiączki będzie świadczyć o niemożności poczęcia dziecka. Brak okresowego krwawienia może być tymczasowy i wynikać ze stresu, a także zbyt niskiej lub wysokiej wagi, jednak nie należy go bagatelizować. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych symptomów kobieta powinna uważniej przyglądać się swojemu ciału, a jeśli problem nie ustępuje, udać się do lekarza.

Nie stwierdzono wpływu antykoncepcji hormonalnej na płodność. Jest to metoda bezpieczna. Długoletnie stosowana antykoncepcja może obniżać płodność, ale jedynie na trzy miesiące po jej odstawieniu.

Pierwszym krokiem podczas sprawdzania zdolności rozrodczej partnerów jest eliminacja czynnika męskiego, ponieważ może się zdarzyć, że przyczyna niepłodności leży po stronie mężczyzny. Jeśli jednak partner jest zdrowy, lekarz oceni płodność kobiety wykonując szereg badań, w tym „Pakiet kobiecy”. W jego skład wchodzą: badanie poziomu hormon AMH oraz FSH, badanie ultrasonografem oraz konsultacja lekarska.

Po zdiagnozowaniu przyczyn problemów z zajściem w ciążę lekarz specjalista zaproponuje odpowiednie leczenie. Mogą być to metody farmakologiczne lub operacyjne (np. by usunąć mięśniaka), a do najbardziej zaawansowanych należą metody wspomagania rozrodu, wśród których znajduje się inseminacja (wprowadzenie nasienia partnera do macicy za pomocą specjalnego cewnika), czy zabieg zapłodnienia in vitro.

Komentarze(0)


Zobacz też